DOOGEE BL5000 to ładny smartfon z pojemnym akumulatorem i podwójnym aparatem, w który producent zastosował całkiem wydajne podzespoły. Zapowiada się więc ciekawie, tym bardziej że jego cena nie jest wygórowana.
SPECYFIKACJA
- Wyświetlacz: 5.5-calowy IPS Full HD (1920 x 1080 pikseli), Corning Gorilla Glass 5
- Procesor: 8-rdzeniowy, 64-bitowy MediaTek MT6750T
- Pamięć RAM: 4 GB
- Pamięć dla użytkownika: 64 GB + hybrydowy slot (obsługa do 128 GB)
- Aparat główny: 13 Mpix + 13 Mpix z diodą LED
- Kamera frontowa: 8 Mpix z diodą LED
- Akumulator: 5050 mAh
- Pozostałe: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS i GLONASS, HotKnot, modem 4G LTE, hybrydowy slot (2 x SIM lub SIM + microSD), microUSB, czytnik linii papilarnych
- System: Google Android 7.0 Nougat
- Wymiary: 155.2 x 75.8 x 10.3 mm
- Waga: 207 g
Budowa
DOOGEE BL5000 to bez dwóch zdań jeden z ładniejszych smartfonów chińskiego producenta. Nie boję się stwierdzić, że pod kilkoma względami prezentuje się bardziej interesująco, niż chociażby testowany w ostatnim czasie DOOGEE MIX, a zatem bezramkowy średniak. Producent poradził sobie bardzo dobrze z umieszczeniem akumulatora o sporej pojemności w relatywnie smukłej obudowie,a to dlatego, że została ona pościnana przy krawędziach. Dzięki temu phablet nie tylko lepiej leży w dłoni, ale również sprawia wrażenie smuklejszego niż jest w rzeczywistości.
Tylna ściana wykonana została z błyszczącego tworzywa sztucznego, które bardzo lubi kolekcjonować odciski palców, a także wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Nie to jest jednak w nim najistotniejsze, bowiem tylny panel zmienia kolor w refleksach światła. Jest to możliwe dzięki połączeniu piętnastu warstw tworzywa, z którego został wytworzony. Ten chińczyk wygląda obłędnie.
DOOGEE BL5000 równie zacnie prezentuje się od frontu, a zatem cieszy oko nie tylko gapiów, ale i użytkownika także. Niemniej do pełni szczęścia zabrakło delikatnie smuklejszych ramek, bo te zastosowane przywodzą na myśl Samsunga Galaxy S4 z 2013 roku. Pod wyświetlaczem umieszczona została dotykowa płyta z wbudowanym czujnikiem biometrycznym, nad ekranem zaś znajdziemy aparat do Selfie wspierany przez diodę LED, głośnik do rozmów i czujnik światła zastanego. Niestety zabrakło diody powiadomień.
Na prawym boku DOOGEE BL5000 ulokowany został włącznik z chropowatą fakturą, a także dwa przyciski dedykowane regulacji głośności. Sanki z hybrydowym slotem na karty SIM znalazły się na lewym boku, złącze mini-jack 3.5 mm na górnym obrzeżu, a na dolnym jest port microUSB w standardzie 2.0, głośnik multimedialny, a także mikrofon.
Reasumując, DOOGEE BL5000 w swoim przedziale cenowym jest na ten moment jednym z ładniejszych phabletów, a do tego jeszcze dobrze wykonanym, co nie jest przecież regułą. Nawet waga wynosząca 206 gramów nie przeszkadza podczas codziennego korzystania.
Wyświetlacz
DOOGEE BL5000 jest przedstawicielem urządzeń typu phablet, a zatem wyposażony został w ekran o przekątnej 5.5”, na którym treści wyświetlane są w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Takie połączenie przekłada się na odpowiednie zagęszczenie pikseli na cal (401 ppi), odpowiednią ostrość, co w rezultacie skutkuje komfortowym konsumowaniem treści.
Zastosowana została matryca wykonana w technologii IPS, która oferuje niezłe kąty widzenia, choć warto mieć na uwadze, że mocno odchylając smartfon od siebie następuje lekkie pogorszenie czytelności. Nie mam natomiast żadnych zastrzeżeń do odwzorowania kolorów, które wyglądają bardzo dobrze i są zbliżone do naturalnych, co w przypadku tanich phabletów wcale nie jest regułą. Jeżeli jednak chcielibyście dostosować parametry ekranu wedle własnych upodobań, to muszę Was zmartwić, gdyż w ustawieniach zabrakło technologii MiraVision. Jest natomiast możliwość zmiany rozmiaru ekranu oraz czcionki.
Ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi został zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass 5, a zatem najnowszej generacji. Szkło jest bardziej odporne na zarysowania niż poprzednie generacje, ale względem poprzedników jest bardziej podatne na uszkodzenie mechaniczne powstałe w wyniku uderzenia o twardą powierzchnię.
Maksymalne podświetlenie matrycy jest na niezłym poziomie – nie ma problemu z odczytaniem treści nawet w pełnym słońcu. Niestety z podświetleniem minimalnym nie jest już tak kolorowo – jest delikatnie za wysoki, przez co korzystanie z urządzenia po zmroku może stać się po dłuższym czasie męczące.
System i wydajność
Za działanie w DOOGEE BL5000 odpowiada typowy układ SoC dedykowany urządzeniom ze średniej półki cenowej, a mianowicie MediaTek MT6750T, który wspierany jest przez ponadprzeciętną ilość pamięci RAM – 4 GB, która notabene powoli staje się standardem.
MediaTek MT6750T składa się z ośmiordzeniowego procesora (cztery rdzenie AMR Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.5 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A53 z zegarem 1.0 GHz), a także z dwurdzeniowego chipu graficznego ARM Mali-T860MP2 o taktowaniu 650 MHz.
DOOGEE BL5000 pracuje w oparciu o system Google Android 7.0 Nougat, który został przebudowany i zarazem wzbogacony przez producenta dodatkowymi rozwiązaniami. Sam interfejs jest bardzo czytelny i przyjazny użytkownikowi. Ciekawym dodatkiem jest jedna z kart pulpitu, która jest agregatem serwisów informacyjnych i tematycznych. Niestety treści oferowane są wyłącznie w języku angielskim.
W oprogramowaniu znalazł się również menedżer urządzenia z poziomu, którego zarządzać można pamięcią wewnętrzną, baterią, powiadomieniami, przyspieszyć działanie poprzez zamknięcie otwartych procesów, jak również zablokować dostęp do aplikacji. Nie zapomniano nawet o uwzględnieniu szeregu gestów – tych wykonywanych na wygaszonym ekranie (jak chociażby szybki slide w górę odblokowuje telefon, podwójne tapnięcie powoduje wybudzenie), a także na włączonym.
DOOGEE BL5000 przetestowałam także standardowym zestawem aplikacji benchmarkowych, a uzyskane noty przedstawiają się następująco: 3DMark – (Sling Shot) – 560 pkt, (Sling Shot Extreme) – 387 pkt, (Ice Storm) – 10258 pkt, (Ice Storm Extreme) – 6560 pkt, (Ice Storm Unlimited) – 960 pkt, AnTuTu – 43772 pkt, Epic Citadel – 51.2 fps (High Quality) oraz Quadrant – 29719 pkt.
Warto jeszcze wspomnieć o kulturze pracy urządzenia, a ta jest na naprawdę bardzo dobrym poziomie. Podczas okresu testowego nie zdarzyła się sytuacja, po której nastąpiło samoczynne zamknięcie aplikacji, konieczność restartu urządzenia. To, co mnie cieszy, to fakt, że DOOGEE BL5000 jest w stanie pracować nawet stabilnie podczas większego obciążenia i relatywnie szybko przełączać się pomiędzy otwartymi procesami. Na tym phablecie możemy spokojnie zagrać we wszystkie tytuły dostępne w sklepie Google, choć w niektórych przypadkach można dostrzec minimalne spowolnienia, a także uciekające klatki.
Komunikacja i wyposażenie
Całkowita pamięć wbudowana DOOGEE BL5000 wynosi 64 GB z czego dla użytkownika dostępne jest około 54 GB. Jeżeli wewnętrzna pamięć to dla Was za mało pamiętajcie, że przy wykorzystaniu hybrydowego slotu można ją rozbudować o maksymalnie 128 GB. Jest jednak pewien haczyk. Hybrydowy slot ogranicza zaplecze komunikacyjne, gdyż rozszerzenie pamięci uniemożliwia implementację drugiej karty SIM. Decyzja należy więc do Was.
A skoro już o podwójnym slocie kart mowa, to powinniście wiedzieć, że phablet obsługuje karty wyłącznie w standardzie nano. Jest to oczywiście (jak w większości) DualSIM standby. Transmisja danych odbywa się poprzez modem LTE kategorii czwartej (do 150Mbps), który pracuje w następujących pasmach: FDD:B1/3/7/8/20.
Z bezprzewodowych rozwiązań komunikacyjnych warto jeszcze wspomnieć o obecności jednozakresowego modułu sieci WiFi działający w paśmie 2.4 GHz i obsługujący standard 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, HotKnot, jak również GPS. Do żadnego z powyższych nie mam zastrzeżeń – podczas testów moduły sprawowały się poprawnie.
Do połączenia z komputerem posłuży natomiast port microUSB 2.0. Przy jego wykorzystaniu można również podłączyć do DOOGEE BL5000 pamięci przenośne, a także urządzenia wskazujące.
Czytnik linii papilarnych wbudowany w przycisk home umieszczony pod ekranem nie należy do najszybszych, aczkolwiek ma jedna bardzo dużą zaletę, a nawet dwie. Po pierwsze jest delikatnie wpuszczony w obudowę dzięki czemu bardzo łatwo go wyczuć, a po drugie jest bezbłędny – za każdym razem poprawnie rozpoznawał zdefiniowany uprzednio odcisk.
Aparat
BL5000 jest kolejnym urządzeniem w ofercie DOOGEE, w którym postawiono na zestaw dwóch obiektywów, dlatego też na tylnym panelu znajdziemy dwa aparaty 13 Mpix każdy, z czego jeden z nich charakteryzuje się PDAF, a zatem szybkim pomiarem ostrości, a także przysłona obiektywu F/2.2. Aparat wspierany jest przez pojedynczą diodę doświetlającą LED.
Mając na uwadze niedociągnięcia z DOOGEE MIX, podeszłam bardzo sceptycznie do możliwości fotograficznych BL5000. W sumie nie wiedziałam, czego mam się spodziewać, choć parametry techniczne jasno mówią, że fotografie powinny być na niezłym poziomie. I faktycznie tak jest. DOOGEE BL5000 radzi sobie całkiem nieźle z fotografowaniem w korzystnych warunkach oświetleniowych, rejestrując przy tym odpowiednią ilość szczegółów, a i zachowując naturalne kolory.
Zastsowoanie dwóch obiektywów w testowany egzemplarzu przekłada się na kilka ciekawych i użytecznych rozwiązań – rozmywanie tła, jak również dwukrotne zbliżenie (hybrydowe), które znane jest między innymi z urządzeń Apple, jak również Huawei. Obie funkcje działają prawidłowo, choć w przypadku efektu bokeh mamy do czynienia bardziej z blur, aniżeli typowym rozmyciem – jest jednak efekciarsko i zapewne oto chodziło producentowi.
Dedykowana aplikacja jest funkcjonalna, a zarazem bardzo prosta w obsłudze. Z poziomu ekranu głównego aplikacji mamy dostęp do trybów fotografowania, filtrów, a także przełącznika pomiędzy kamera frontową, a aparatem głównym. Zagłębiając się w ustawienia możemy znaleźć ręczne ustawienie światłoczułości, ekspozycji, balansu bieli i zmianę rozdzielczości fotografii.
Sekwencje wideo zarejestrować można przy maksymalnej rozdzielczości Full HD (1080p) przy standardowych 30 klatkach na sekundę. I choć wyglądają poprawnie, to widać na nich sporadyczne problemy autofokusa, który nie zawsze poprawnie celuje w punkt, przez co otrzymujemy rozmazany obraz i niekiedy za jasny.
Akumulator
Producent zdecydował się na zastosowanie akumulatora o pojemności 5050 mAh, który podczas codziennego użytkowania (przez co rozumiem) kilka połączeń głosowych dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), a także synchronizacja aplikacji w tle, jest w stanie zapewnić nawet do dwóch dni umiarkowanej pracy.
Energii wystarcza zatem na całkiem długo, choć warto mieć na uwadze, że intensywne korzystanie z DOOGEE BL5000 spowoduje znaczące skrócenie czasu pracy na pojedynczym cyklu ładowania. Nie omieszkałam oczywiście przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.
- połączenie głosowe – ubytek < 1% w ciągu godziny
- odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 5% w ciągu godziny
- surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 6% w ciągu godziny
- rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 7% w ciągu godziny
Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na 50%.
Podsumowanie
DOOGEE BL5000 jest taki jaki być powinien smartfon ze średniej półki cenowej, a to dlatego, że za relatywnie nieduże pieniądze oferuje całkiem dobre wyposażenie.
Na szczególną uwagę w DOOGEE BL5000 zasługują cztery elementy – obudowa, akumulator, wydajność, a także wbudowana pamięć dla użytkownika. A to dlatego, że phablet jest po prostu ładny i bardzo dobrze wykonany, a w eleganckiej obudowie zamknięto baterię o sporej pojemności, która zapewnia długi czas pracy na jednym ładowaniu.
I choć DOOGEE BL5000 nie jest królem popularnych aplikacji benchmarkowych, to ma na tyle dobre podzespoły oraz nieźle zoptymalizowane oprogramowanie, że podczas codziennego użytkowania radzi sobie dobrze i powinien sprostać oczekiwaniom stawianym przez większość zainteresowanych.
Do wad zaliczyć można sporo angielskich zwrotów w oprogramowaniu, a także hybrydowy slot kart SIM, który ogranicza możliwość swobodnego rozszerzania pamięci, a przy tym korzystania z dwóch kart SIM.
Na koniec dodam tylko, że DOOGEE BL5000 jest dostępny w sklepie DOOGEE.pl, gdzie można go nabyć za jedyne 799 złotych. Smartfon oferowany jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym oraz niebieskim.
A czy Pani wie,że bateria ma tylko pojemność 3500 a nie 5050.Proszę poczytać na forach.
ale to smartfon bez gwarancji i nieoficjalnej dystrybucji
Oczywiście, że z gwarancją w Polsce (24 miesiące) i z oficjalnej dystrybucji.
A jak wyłączyć ten serwis informacyjny?