Ryszard Hordyński, Huawei: 5G czeka jedynie na lokalne regulacje

Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, podczas tegorocznego XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury, podkreślił, że firma Huawei technologicznie jest już od dłuższego czasu gotowa do wdrażania 5G. Do rozpoczęcia prac nad siecią nowej generacji potrzebne są więc jedynie lokalne regulacje.

Huawei rozpoczął badania i rozwój 5G już w 2009 roku. W sumie firma na ten cel przeznaczyła 2 mld USD. Dzięki temu gotowe są już rozwiązania w zakresie budowy i optymalizacji sieci 5G, które uwzględniają m.in. wykorzystanie istniejących już zasobów. Dzięki temu, sieć nowej generacji może być rozwijana na bazie 4G. Efektem tych inwestycji jest także fakt, że Huawei ma co najmniej 12-18 miesięcy przewagi na branżą jeżeli chodzi o zaawansowanie technologii 5G. Firma ma też ponad 2500 patentów z tego obszaru.

Do obecnej chwili uzyskaliśmy 39 globalnych kontraktów komercyjnych, w tym 18 w Europie, na wdrożenie technologii 5G – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. – Zainstalowaliśmy też ponad 50 tys. stacji bazowych sieci nowej generacji oraz zbudowaliśmy ponad 50 sieci przedkomercyjnych, obejmujących zasięgiem wiele państw i różnych operatorów – dodaje.

5G jest wdrażane w znacznie szybszym tempie niż inne technologie radiowe (RAT) w zakresie zastosowań komercyjnych. Po raz pierwszy w ciągu ostatnich prawie 40 lat sieci 5G i terminale do zastosowań komercyjnych na dużą skalę są jednocześnie w fazie dojrzałości. Należy też zaznaczyć, że minęło 10 lat, zanim 3G dotarło do 500 mln użytkowników na całym świecie i 5 lat w przypadku 4G. 5G zajmie to natomiast tylko 3 lata.

Szacuje się, że w 2019 r. ponad 50 krajów przydzieli zasoby częstotliwości sieciom 5G, ponad 60 operatorów wdroży 5G na dużą skalę i będzie dostępnych ponad 40 typów komercyjnych terminali. Pierwsza fala komercjalizacji 5G obejmie jedną trzecią ludności świata, znacznie przekraczając skalę rozpowszechnienia 3G lub 4G.

5G nie można traktować jako pieśni przyszłości. Technologia, która stanowi rewolucję dla użytkownika końcowego – zarówno indywidualnego, jak i firm czy instytucji publicznych – jest gotowa i czeka jedynie na lokalne regulacje, które unormują zasady jej wdrażania i wykorzystania – podkreśla Ryszard Hordyński.

11 komentarzy do tej pory.

 1. Tomasz pisze:

  Czyli finalnie już niedługo będziemy mogli korzystać z 5G. Dobrze że temat idzie naprzód bo biurokracja czasem potrafi zahamować bardzo fajne projekty.

 2. polek pisze:

  Huawei jest już gotowe, w zasadzie gdybyśmy się na nich zdecydowali to można by już działać w temacie 5G, a tymczasem my musimy jeszcze uregulować kwestie przestarzałych norom promieniowania, które są zbyt restrykcyjne, znacznie niższe niż w innych krajach.

 3. malik pisze:

  5g trzeba traktować poważnie i zacząć działać aby sieć powstała u nas w miarę możliwości szybko, 4g już się zapycha i zaczynają się pojawiać problemy z transferem danych.

 4. Lawirul pisze:

  Na FP Fundacji Digital Poland zbierane są podpisy pod petycją o szybsze wdrożenie szybkiego Internetu https://www.facebook.com/fundacjadigitalpoland/posts/304385293538615?notif_id=1553762479674233&notif_t=page_post_reaction, polecam.

 5. krasnal pisze:

  Skoro inne kraje mogły już zacząć budowę technologii 5g to my nie mamy na co czekać, musimy się rozwijać aby liczyć się w Europie.

 6. sab3r pisze:

  Widze trolli od 5g tutaj nie brakuje tak wam internet szybszy potrzebny? W innych Państwach wycofują blokują albo nadal analizują czy warto bo ta technologia jest niebezpieczna dla zdrowia a wy zamiast myśleć o zdrowiu wyślicie o szybkim internecie.

  • mati pisze:

   Wychodzi na to że to ty jesteś trollem, bo w USA, Korei Południowej 5g już funkcjonuje a lada dzień się pojawi w Norwegii czy Szwajcarii czyli w krajach wysoce zaawansowanych technologicznie.

  • Simone pisze:

   Inne kraje wprowadzą wcześniej niż my. Chociażby w Szwajcarii już działa i jakoś tak się nie martwią, a przecież to kraj uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie, więc nie wprowadziliby do siebie niepewnej technologii. W Polsce ma ruszyć system monitorujący natężenie pola elektromagnetycznego, do którego każdy ma mieć wgląd. Tak samo w Szwajcarii ewentualne zagrożenie dla zdrowia będzie kontrolowane, to jest najlepsze rozwiązanie.

 7. Meryl pisze:

  USA właśnie doskoczyło do liderów w budowie 5g i również zaprezentowało swoje działania. W Polsce pewnie poczekamy do 2020 roku na pierwsze regiony z siecią 5g.

 8. kuba pisze:

  Skoro w niektórych krajach 5g już działa i nie ma żadnych problemów z promieniowaniem to czemu u nas jeszcze budowa nie ruszyła?

  • Simone pisze:

   Bo u nas jak zwykle wszystko z opóźnieniem. Nawet normy bezpieczeństwa mamy stare, ustalone ze 40 lat temu, przy których nowa sieć nie ruszy. W momencie gdy w większości krajów od lat te normy są nawet 100 razy wyższe.

Dodaj komentarz