Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: Vido Mini One – smukły tablet z układem Rockchip RK3188

Recenzja: Vido Mini One – smukły tablet z układem Rockchip RK3188

Tym razem w moje ręce trafił jeden z najcieńszych tabletów na świecie – Vido Mini One, którego obudowa mierzy zaledwie 5.9 mm grubości. Pod aluminiową pokrywą producent zaimplementował podzespoły, które zapewnią wydajną pracę systemu oraz umożliwią uruchomienie większości propozycji dostępnych w Google Play. Tyle z teorii, a jak nasz dzisiejszy bohater sprawuje się w praktyce? Przekonacie się po zapoznaniu z poniższą recenzją.

Vido Mini One_1

Specyfikacja

  • Wyświetlacz: 7.85” IPS 1024 768 pikseli,
  • Procesor: 4-rdzeniowy Rockchip RK3188 1,6 GHz,
  • Układ graficzny: Mali-400MP4,
  • Pamięć RAM: 2 GB,
  • Pamięć wewnętrzna: 16 GB, slot kart microSD z obsługą do 32 GB,
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth,
  • Aparat główny: 5 Mpix,
  • Kamera frontowa: VGA
  • Złącza: microUSB z OTG, mini-jack 3.5 mm, miniHDMI
  • Akumulator: 4000 mAh,
  • System: Google Android 4.2.2 Jelly Bean,
  • Wymiary: 200 x 134 x 5.9mm,
  • Waga: 300 g.

Budowa

W przypadku Vido Mini One chińscy designerzy czerpali garściami od amerykańskiego giganta z Cupertino i wzorowali się na tablecie iPad mini, który to zapoczątkował trend tabletów wyposażony w 7.85-calowy wyświetlacz okalany smukłymi ramkami bocznymi. Do produkcji naszego dzisiejszego bohatera producent wykorzystał tworzywo sztuczne, którego obecność uświadczymy na frontowym panelu, a także górnym obrzeżu, oraz aluminium. Elementy obudowy zostały ze sobą dobrze spasowane, przez co nawet podczas mocniejszego nacisku nie usłyszymy charakterystycznego skrzypienia. Warto jednak mieć na uwadze, że konstrukcja jest dość giętka. Ważący 300 gramów, Vido Mini One pewnie leży w ręce i nawet dłuższe korzystanie z urządzenia (bez względu na położenie) nie obciąża nadgarstka.

Zaplecze komunikacyjne zostało ulokowane na górnym obrzeżu wykonanym z tworzywa sztucznego (trzymając tablet w pozycji pionowej), toteż właśnie tam, pomiędzy dwoma klawiszami (Power i regulacji głośności), znajdziemy od lewej port microUSB z funkcja OTG służący również jako wtyk ładowarki, wyjście microHDMI, mikrofon, wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3,5 mm, a także slot microSD, obsługujący karty o maksymalnej pojemności 32 GB.

Na frontowym panelu oprócz 7,85-calowej matrycy występującej w towarzystwie cienkich ramek bocznych znajdziemy kamerę dedykowaną połączeniom wideo w jakości VGA, zaś na pokrywie akumulatora, w lewym górnym rogu umiejscowiony został 5-megapikselowy aparat główny, pod którym znalazł się reset, zaś na samym dole dwie maskownice głośnika z czego jedna to atrapa. Z głośnika wydobywa się cichy oraz płaski dźwięk.

Wyświetlacz

Testowany tablet wyposażony został w 7.85-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS zapewniającej szerokie kąty widzenia dochodzące do 178 stopni, wysoki kontrast oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, co przekłada się na 163 piksele na cal. Podświetlenie w testowanym egzemplarzu jest równomierne na całej powierzchni, zaś komfortowa praca przy sztucznym oświetleniu zaczyna się przy jasności ustawionej na 50 procent. Automatyczna regulacja podświetlenia działa bardzo opornie. Ponadto podczas testowania nie zaobserwowałam przebarwień oraz efektu migotania, a matryca Vido Mini One pozbawiona była martwych pikseli.

Wyświetlacz charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje on prawidłowo. Ponadto obsługuje 10 punktów dotyku na powierzchnię, co przekłada się na bezproblemową obsługę gestów. Przy mocnym nacisku na wyświetlacz uzyskamy natomiast tak zwany efekt rozmycia.

System i Wydajność

Moc obliczeniową oraz sprawną pracę systemu Vido Mini One zapewnić ma czterordzeniowa jednostka Rockchip RK3188 oparta o architekturę ARM Cortex-A9, która pracuje z częstotliwością taktowania 1,6 GHz. Za grafikę odpowiedzialny jest natomiast czterordzeniowy chip Mali-400MP4 (533 MHz), wspierany przez 2-gigabajtową pamięć operacyjną RAM, zaś na aplikacje oraz multimedia otrzymujemy do dyspozycji 16 GB pamięć wbudowanej, która została odpowiednio podzielona (na aplikacje – 1,97 GB oraz 12,58 GB na dane). Pozostałą część zajmuje system Google Android w wersji 4.2.2 Jelly Bean (z dostępem do Google Play). Pamięć można rozszerzyć poprzez wykorzystanie slotu microSD obsługującego karty o pojemności do 32 GB, którego jak już wspominałam, szukać należy na górnym obrzeżu.

System został wzbogacony (czyt. zaśmiecony) o sporo chińskich aplikacji, dlatego też najlepiej je dezaktywować lub odinstalować po uprzednim nadaniu uprawnień Root. Vido Mini One pracuje tak, jak ma na to ochotę – czasami bez zacięcia otwiera kolejno aplikacje, a system pracuje, jak marzenie, ale zdarzają się również dłuższe przestoje, spowolnienia podczas przewijania pulpitów, czy też w momencie otwierania szuflady aplikacji, co jest dość irytujące mając świadomość, że pod maską znajduje się niezła konfiguracja sprzętowa. Niestety tutaj winowajcą, jest słaba optymalizacja systemu. Na uwagę zasługuje, „wielozadaniowość”, która umożliwia nam korzystanie z czterech aplikacji jednocześnie. Możemy ją aktywować oraz dezaktywować w menu Ustawienia.

Tablet słabo radzi sobie z plikami w formacie PDF (testowany plik waży około 100 MB). Materiał zawiera sporo grafik oraz tekstu i być może tu jest pies pogrzebany, gdyż Vido potrzebował chwili aby wczytać poszczególne strony oraz wyostrzyć czcionki (przeskalowanie tekstu) przy powiększeniu. Szybkie przewijanie stron również sprawia problem, gdyż czas wczytywania znacznie się wydłuża. Warto w tym miejscu poświęcić chwilę na przeglądarkę internetową, która dobrze radzi sobie z wczytywaniem stron bogatych w treści multimedialne. Przewijanie stron przebiegało bardzo płynnie. Nie uświadczyłam także problemów z powiększaniem oraz oddalaniem wybrany fragmentów przeglądanych witryn. Ponadto przeglądarka wspiera technologię Adobe Flash (testowane na tabletflashgames.com).

Do wprowadzania tekstu posłuży 4-rzędowa klawiatura ekranowa (AOSP), która bez względu na pozycję w jakiej korzystamy z urządzenia jest komfortowa, gdyż oferuje stosunkowo duże oraz szeroko rozstawione przyciski, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce, nawet podczas pisania dłuższych tekstów. Oczywiście wspomnieć należy również o możliwości głosowego wprowadzana tekstu.

Dwa gigabajty pamięci operacyjnej RAM oraz czterordzeniowa jednostka centralna Rockchip RK3188 z układem Mali-400MP4, to nad wyraz dobrana para, która sprawdzi się znakomicie w nawet najbardziej wymagających tytułach dostępnych w Google Play toteż bez najmniejszego problemu uruchomiłam Asphalt 8: Airborne, GT Racing 2: The Real Car Exp, Real Racing 3, Need For Speed Most Wanted, Modern Combat 4: Zero Hour, Dungeon Hunter 4, Dead Trigger 2 i wiele innych. Wysoka wydajność tabletu, to również zasługa opisywanego wcześniej wyświetlacza, którego zagęszczenie pikseli wynosi 163.

Wydajność Vido Mini One została również potwierdzona w najpopularniejszych aplikacjach benchmarkowych. Wyniki prezentują się natomiast następująco: AnTuTu – 19240, Epic Citadel – 48,4 fps (High Quality), NenaMark1 – 58,9 fps, NenaMark2 – 58,9 fps, Quadrant – 4077 oraz Vellamo – 2116 (HTML5), 526 (METAL).

Komunikacja

Vido Mini One oferuje bardzo ubogie, a zarazem standardowe dla większości chińskich produkcji, rozwiązania komunikacyjne, toteż na późno doszukiwać się w tym modelu modemu 3G, czy odbiornika GPS. Jedyne na co możemy liczyć, to Bluetooth, slot kart microSD, wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5mm, wyjście microHDMI oraz port microUSB 2.0 z funkcją OTG, dzięki któremu za pośrednictwem dołączonej do zestawu sprzedażowego przejściówki możemy podłączyć zewnętrze urządzenia wskazujące, modemy 3G, jak również pamięci masowe typu pendrive oraz dysk twardy (testowane na 2.5-calowym dysku o pojemności 750 GB bez własnego źródła zasilania). Ponadto służy on jako złącze ładowarki.

Łączność bezprzewodową zapewnia moduł Wi-Fi pracujący w standardzie IEEE 802.11 b/g/n, który podczas trwania testów sprawował się bardzo dobrze, oferując stabilne połączenie z siecią. Na uwagę zasługuje siła sygnału, która na tle konkurencyjnych urządzeń wypada znakomicie – metr od Routera -46 dBm, 5 metrów od Routera -50 dBm), jak również wsparcie dla Wi-Fi Direct i możliwość utrzymania aktywnego połączenia podczas pracy w trybie uśpienia.

Aparat

Na pokładzie tabletu znajduje się 5-megapikselowy aparat główny, za pośrednictwem którego wykonywać można zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1936 pikseli oraz rejestrować sekwencje wideo w jakości HD 720p. Fotografie cechują się dobrą jakością, o ile towarzyszą nam odpowiednie warunku oświetleniowe. Wśród ustawień do dyspozycji mamy balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja i Zachmurzenie), tryb scenerii (Auto, Noc), rozdzielczość, czy też lokalizację.

Materiały wideo zarejestrowane przy wykorzystaniu rzeczonego przetwornika cechują się dobrą jakością, oczywiście jak na urządzenie tego typu. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zdjęć w pełnej rozdzielczości wykonanych tabletem Vido Mini One.

Multimedia

Smartfon obsługuje najpopularniejsze formaty multimediów, w tym:

  • Audio: MP3, WMA, WAV, WMA, AAC, AAC+, FLAC, OGG
  • Video: 3GP, AVI, MKV, MP4, RM, RMVB, WMV, MOV
  • Obraz: BMP, GIF, JPEG.

Jeśli korzystacie z takich aplikacji, jak TVN Player, bądź też ipla, urządzenie z pewnością was nie zawiedzie. Warto nadmienić, że z głośnika głównego (bo przecież jest tylko jeden) wydobywa się dźwięk niskiej jakości. O niskich tonach można zapomnieć, a i maksymalna głośności nie powala. Jest to jeden z najgorszych podzespołów w tym urządzeniu.

  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 40mbps (płynnie);
  • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3 (nieobsługiwany format / brak płynności z dźwiękiem);
  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 10mbps, dts, napisy; (płynnie bez dźwięku i napisów / płynnie bez dźwięku z napisami);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 3mbps, vorbis, napisy (płynnie z dźwiękiem bez napisów / płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy (płynnie z dźwiękiem);
  • mkv, 720p, h264, high profile 3.1, 600kbps, aac / mp3 dual audio (płynnie jedna ścieżka audio / płynnie obie ścieżki dźwiękowe dostępne);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 6mbps, napisy (płynnie bez dźwięku bez napisów / płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 720p, h264, main profile 3.1, 3mbps, aac (płynnie z dźwiękiem).

Akumulator

Pod pokrywą osadzony został akumulator o pojemności 4000 mAh, który umożliwi przeszedł standardowe testy. Poniżej znajdziecie wyniki uzyskane przez Vido Mini One:

  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 21 % w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 23 % w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 31 % w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na maksymalną wartość, jednak należy podkreślić, że czas pracy na jednym cyklu ładowania ulegnie znacznemu wydłużeniu kiedy tylko jasność wyświetlacza zostanie ustawiona na niższe wartości, a co najważniejsze komfort pracy nie zostanie obniżony.

Podsumowanie

Vido Mini One to interesująca propozycja tabletu wyposażonego w 7.85-calowy wyświetlacz. Oczywiście nie może konkurować ze swoim pierwowzorem, jakim jest oczywiście iPad mini, jednak o to akurat nie ma się co martwić, gdyż, żaden klon, nie dorówna oryginałowi. Niemniej specyfikacja techniczna pozwala na bezproblemową obsługę nawet bardziej wymagających gier i aplikacji, toteż warto rozważyć zakup naszego tytułowego bohatera, przymykając oko na jego niedoskonałości w postaci słabego głośnika, czy też lekko niedopracowanego oprogramowania.

Dodaj komentarz