Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: FNF ifive X2 z 8.9-calowym ekranem i RK3188

Recenzja: FNF ifive X2 z 8.9-calowym ekranem i RK3188

Tym razem w moje ręce trafił jeden z najnowszych tabletów firmy FNF – ifive X2, który charakteryzuje się obecnością 8,9-calowej matrycy o wysokiej rozdzielczości oraz wydajnego procesora Rockchip. Czy w takim przypadku możemy spodziewać się podobnych problemów co w testowanym w ostatnim czasie Vido N90FHDR? Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu poniższej recenzji.

Specyfikacja

 

  • Wyświetlacz: 8.9″ IPS 1920 x 1200 pikseli
  • Procesor: czterordzeniowy Rokchip RK3188 1.6 GHz z Mali-400 MP4,
  • Pamięć RAM: 2 GB DDR3,
  • Pamięć wewnętrzna: 16 GB, slot kart microSDHC z obsługą do 32 GB,
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth,
  • Aparat główny: 5 Mpix z autofocusem,
  • Kamera frontowa: 2 Mix,
  • Złącza: microUSB, microHDMI, mini-jack 3.5 mm,
  • Akumulator: 7200 mAh,
  • System: Google Android 4.1.1 Jelly Bean,
  • Wymiary: 235 x 156 x 8.9 mm,
  • Waga: 468 g.

 

Budowa

 

Produkty firmy FNF cechują się dbałością o jakość wykonania oraz bardzo eleganckim, a zarazem prostym wzornictwem. Tak jest również w przypadku ifive X2, do produkcji, którego wykorzystano wysokiej jakości tworzywo sztuczne oraz stop magnezowy. Panele są ze sobą bardzo dobrze spasowane, dlatego też w testowanym egzemplarzu nie odnotowałam trzeszczenia podczas mocniejszego nacisku, ani szczelin pomiędzy korpusem, a pozostałymi elementami obudowy. Na duży plus zasługuje powłoka ochraniająca wyświetlacz, gdyż efekt rozmycia występuje dopiero przy bardzo dużym nacisku i to wyłącznie w środkowej części matrycy. Konstrukcja o wymiarach 235 x 156 x 8.9 mm oraz wadze 468 g pewnie leży w dłoni, przez co korzystanie z niego jest komfortowe.

Na froncie oprócz 8.9-calowego wyświetlacza okalanego stosunkowo grubymi ramami (patrząc na obowiązujące trendy) znalazło się miejsce dla kamerki dedykowanej wideo połączeniom o matrycy 2 Mpix, czujnika oświetlenia, który jak najbardziej spełnia swoje zadanie, a także dwóch głośników stereo skrytych pod srebrnymi maskownicami, które ulokowane zostały po przeciwległych stronach na bocznych ramkach, przy czym dźwięk z nich płynący jest przyjemny dla ucha, choć i tak nie jest w stanie dorównać głośnością temu z PIPO Max-M9. Na tylnym panelu oprócz dużego logo oraz 5-megapikselowego aparatu głównego, nie znajdziemy nic więcej.

Trzymając ifive X2 w pozycji domyślnej (poziomej) na górnym obrzeżu po lewej stronie znajduje się mikrofon, włącznik (służy również do usypiania i wybudzania), a także przycisk do regulacji głośności. Prawy bok zagospodarowany został przez wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm, zaś na lewym ulokowano port microUSB, wyjście microHDMi oraz czytnik kart w standardzie microSD.

 

Wyświetlacz

 

ifive X2 wyposażony został w 8.9-calową matrycę o wysokiej rozdzielczości (1920 x 1200 piksel) i jasności 450 nitów, którą została wykonana w technologi IPS, gwarantującej szerokie kąty widzenia dochodzące do 178 stopni, idealne odwzorowanie kolorów oraz wysoki kontrast. Treści prezentowane na wyświetlaczu są czytelne, natomiast czcionki ostre, dlatego też model ten idealnie nadaje się do przeglądania stron internetowych, czy też przeglądanie plików w formacie pdf. Dobre wrażenie robi podświetlenie, gdyż komfortowa praca zaczyna się już około 40-procentach, a szeroki zakres płynnej regulacji pozwoli na ustawienie jasności wedle własnych upodobań, toteż przy maksymalnym podświetleniu mamy bardzo dobry, a przy tym czytelny obraz. Matryca cechuje się równomiernym podświetleniem, brakiem przebarwień, efektu migotania, a także brakiem martwych pikseli.

Warto nadmienić, że wyświetlacz oferuje prawidłową reakcją na dotyk, a co za tym idzie, ifive X2 odpowiednio interpretuje zamiary, zazwyczaj bez opóźnień. Ponadto obsługuje 10-punktów nacisku na powierzchnię, co z pewnością docenią miłośnicy gier i surfowania po Internecie. Czujnik oświetlenia, który zastosował producent działa z lekkim opóźnieniem, jednak nie uważam tego za minus. Efekt rozmycia uzyskany natomiast po bardzo mocny nacisku.

 

System i wydajność

 

Naszego tytułowego bohatera napędza czterordzeniowa jednostka Rockchip RK3188 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz, zbudowana na architekturze ARM Cortex-A9 i wytworzona w 28-nanometrowym procesie technologicznym z chipem graficznym Mali400-MP4 (533 MHz), który wspierany jest przez 2-gigabajtową pamieć operacyjną RAM (911 MB wolne). Pamięć wbudowana o wielkości 16 GB podzielona została standardowo na pamięć na aplikacje o wielkości 1,97 GB oraz na pamięć typu NAND FLASH o wielkości 12.53 GB. Taka konfiguracja sprzętowa powinna zapewnić płynną pracę systemu Google Android 4.1.1 Jelly Bean. Jednak, czy aby na pewno, biorąc pod uwagę wysoką rozdzielczość 8,9-calowej matrycy?

System został wzbogacony o nakładę na interfejs graficzny – ifive 2.0, której obecność uświadczymy na pulpicie głównym w postaci siedmiu modyfikowalnych kafelków (możliwość przypisania do sześciu dowolnych aplikacji), ekranie blokady, gdzie przy każdym odblokowaniu naszym oczom ukaże się inna grafika, zaś zamiast dostępu do Google Now możemy uruchomić pokaz slajdów. Ponadto zmodyfikowane zostały niektóre ikony systemowe. Praca systemu jest stabilna oraz płynna dlatego też nie mam większych zastrzeżeń, choć raz na jakiś czas można zaobserwować lekkie spowolnienia. Niemniej jednak odnosząc się do Vido N90FHDRK różnica jest kolosalna, oczywiście na plus dla naszego tytułowego bohatera. Podczas użytkowania nie zdarzyło się również, aby którakolwiek aplikacja wymusiła zamknięcie. FNF ifive X2 radzi sobie ze wszystkimi testowanymi przeze mnie tytułami dostępnymi w sklepie z aplikacjami Google Play. I tak dla przykładu Real Racing 3, Dungeon Hunter 4, czy też Ethernity Warrior 2 działały bardzo płynnie nie wspominając już o tytułach pokroju Angry Birds, jak również Benji Bananas.

Potwierdzeniem wydajności tabletu będą poniższe wyniki najpopularniejszych aplikacji benchmarkowych, które przedstawiają się następująco: An3DBench – 8215, An3DBenchXL – 36645, AnTuTu – 16905, Epic Citadel – 36.7 fps (High Quality), NenaMark1 – 61.7 fps, NenaMark2 – 58.2 fps, Quadrant – 4877 oraz Vellamo – 1510 (HTML5), 555 (METAL).

Do przeglądania stron internetowych w zależności od preferencji wykorzystać można jedną z dwóch preinstalowanych przeglądarek internetowych – standardowej oraz Google Chrome. Obie przeglądarki nie mają problemów z szybkim oraz poprawnym wczytywaniem treści, jednak tylko Safari oferuje wsparcie dla technologii Adobe Flash (testowane na tabletflashgames.com). Do wprowadzania tekstu posłuży klasyczna 4-rzędowa klawiatura ekranowa, z której z uwagi na proporcje wyświetlacza bardziej komfortowo korzysta się w pozycji poziomej, gdyż przyciski są dość szeroko rozstawione, a co za tym idzie, nie ma mowy o pomyłce. W pionie natomiast jej rozmiar znacznie się zmniejsza, choć i tu jak widzicie na zrzutach ekranu przerwy są dość spore. Na plus zasługuje wibracja, która reaguje delikatnie przy każdym naciśnięciu przycisku.

 

Komunikacja

 

FNF ifive X2 niestety nie jest dedykowany osobom poszukującym tabletu z bogatym zapleczem komunikacyjnym, dlatego też na próżno doszukiwać się wbudowanego modemu 3G, czy też odbiornika GPS. Dodatkowo znajdziemy jednak Bluetooth, który bez problemu komunikuje się z innymi urządzeniami, takimi jak smartfon, czy klawiatura. Oczywiście na wyposażeniu nie mogło zabraknąć karty sieciowej pracującej w standardzie N, portu microUSB 2.0, wyjścia microHDMI, slotu microSD, który według specyfikacji technicznej jest w stanie obsłużyć karty o maksymalnej pojemności do 32 GB oraz wyjścia słuchawkowego mini-jack 3.5 mm. NIe znajdziemy jednak osobnego złącza zasilania, którego funkcję przejął wspomniany już port USB z funkcją OTG, który bez problemu poradził sobie z odczytem danych z zewnętrznego dysku twardego o pojemności 750 GB (bez własnego źródła zasilania).

Wbudowany moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi podczas testów sprawował się bardzo dobrze. Sygnał był stabilny – wystarczy spojrzeć tylko na dane dostarczone przez aplikację WiFi Analyzer – metr od Routera -48 dB, 5 metrów od Routera -52 dB. W ustawieniach możliwe jest zarządzanie jego pracą – w takim przypadku możemy określić, czy połączenie ma być aktywne podczas trybu uśpienia.

 

Aparat

 

Producent wyposażył ifive X2 w aparat główny o matrycy 5 Mpix z funkcją autofocus oraz touchfocus, przy wykorzystaniu którego, w dobrych warunkach oświetleniowych, wykonamy zdjęcia przeciętnej jakości. Brak diody doświetlającej zniechęca do robienia zdjęć przy słabym świetle. Dodatkowe ustawienia nie powalają na kolana, gdyż możemy liczyć na standard – balans bieli, geolokalizację, zmianę rozdzielczości oraz dwa tryby scenerii (auto oraz noc), nie zapominając o cyfrowym zbliżeniu. Oczywiście możemy również rejestrować materiały wideo w maksymalnej rozdzielczości HD 720p.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych zdjęć w pełnej rozdzielczości wykonanych tabletem FNF ifive X2.


 

Multimedia

 
Tablet obsługuje najpopularniejsze formaty, w tym:

  • Audio: MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC, OGG,
  • Video: AVI, MKV, MP4, RM, RMVB, WMV,
  • Obraz: BMP, GIF, JPEG.

Tablet bardzo dobrze poradził sobie z zestawem standardowych próbek wideo. Ponadto umożliwia udaną rozrywkę podczas oglądania filmów i programów, za pośrednictwem takich aplikacji, jak TVN Player, czy też ipla. Z kolei, jak nadmieniłam już wcześniej, dźwięk wydobywający się z głośników jest przyjemny dla ucha, choć na maksymalnej wartości sporadycznie usłyszeć można trzaski.

  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 40mbps (brak płynności / MX Player – brak płynności);
  • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3 (płynnie);
  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 10mbps, dts, napisy (płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 3mbps, vorbis, napisy (płynnie z napisami);
  • mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy (nie odtworzył / MX Player – płynnie);
  • mkv, 720p, h264, high profile 3.1, 600kbps, aac / mp3 dual audio (płynnie);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 6mbps, napisy (płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 720p, h264, main profile 3.1, 3mbps, aac (płynnie).

 

Akumulator

 

Żywotność FNF ifive X2 zapewnia akumulator o pojemności 7200 mAh, który jest w stanie zapewnić długi czas pracy na jednym cyklu ładowania. Poniżej znajdziecie wyniki standardowych testów, jakie przechodzi każdy testowany egzemplarz:

  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 14% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 14 % w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 19% w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na maksymalną wartość, jednak należy podkreślić, że czas pracy na jednym cyklu ładowania ulegnie wydłużeniu, kiedy tylko jasność wyświetlacza zostanie ustawiona na niższe wartości, a warto wspomnieć, że już przy około 40-procentach możemy mówić o komfortowej pracy.

 

Podsumowanie

 

ifive X2 to bardzo interesująca propozycja dla wszystkich poszukujących eleganckiego oraz całkiem wydajnego tabletu. Trzeba podkreślić, że na polskim rynku jest on jednym z nielicznych tabletów z 8,9-calowym wyświetlaczem, a już tym bardziej z rozdzielczością WUXGA. Urządzenie posiada również całkiem porządny akumulator, który pozwoli na długi czas zapomnieć o gniazdku sieciowym, co docenić powinni wszyscy korzystający z tabletu w terenie. Nie jest jednak pozbawiony wad, a raczej wady – choć sporadyczne zacięcia systemu można raczej przeboleć. Do pełni szczęścia zabrakło mi tylko wbudowanego modemu 3G oraz odbiornika GPS.

34 komentarze do tej pory.

  1. Adamo pisze:

    Jak dziala WiFi kiedy router jest w innym pomieszczeniu niz tablet (czyli przez sciany)?

  2. neeexxt pisze:

    Witam dziękuje za test -troche jednak taki na szybko i pobieżny.
    W ramach uzupełnienia prosze jednak jeszcze napisać co jest na wyposażeniu urządzenia, jak sobie radzi z zewnętrznymi modemami usb/ czy nie ma problemu z podpinaniem hdmi do monitorów/ tv

    I najważniejsza dla mnie sprawa:
    Prosze o dodatkowe filmiki z przeglądania WWW (także filmiki youtube na stronach, a może jakieś gierki flash) najlepiej na kilku różnych przeglądarkach – takie przewinięcie w “góre i w dół” wp i światandroid to troche za mało jak na test, bardzo prosze o zagłębienie się troche głębiej w strukture takich większych portali (i tak żeby to nie było z casha urządzenia – bo na tym Pani filmie ciężko stwierdzić czy chwile wcześniej nie była Pani na tych stronach)
    a pisze to dlatego: od około 6 min urządzenie tutaj muli straszliwie:
    http://www.youtube.com/watch?v=X1ECoR3L7GM
    Chciałbym by to zostało wyjasnione, czy to był odosobniony przypadek czy to jest standart – może też prosze spróbować z tym CNN

    Tak samo przydał by się test przeglądania PDFów.
    Dziękuje i pozdrawiam. Czekam też na uwagi innch osób które miały już z tym urządzeniem do czynienia, zakupiły je.

    • weronika pisze:

      Przepraszam, ale w związku z przenoszeniem strony na nowy serwer nie miałam dostępu do wszystkich funkcji panelu, a później … zapomniałam.

      Szkoda, że tak uważasz. W każdą recenzję wkładam dużo pracy i czasu, aby wszystko sprawdzić, a następnie opisać. Wiesz jak to jest. Czasem bywa, że uruchamiasz urządzenie i wydaje się, że wszystko działa dobrze, a po kilku dniach zaczynają się problemy – spowolnienie działania systemu, wymuszenia zamknięcia itp.

      FNF ifive x2 oczywiście obsługuje zewnętrzne modemy 3G (lista obsługiwanych modeli: E1916, ZTE AC2736, HUAWEI E1750, HUAWEI EC122, HUAWEI EM770W). Jeśli chodzi o przesyłanie obrazu poprzez HDMI, to również nie ma problemów, o ile dysponujesz tylko odpowiednim kablem (microHDMI), gdyż nie ma go w zestawie sprzedażowym.

      Dziękuję za uwagi dotyczące wideo obrazującego działanie przeglądarki i przeglądania plików pdf, wezmę je pod uwagę przy następnych recenzjach. Oglądałam podesłany przez Ciebie filmik. Nie spotkałam się z takim “muleniem”. Choć trzeba przyznać, że ifive x2 lepiej sobie radzi ze stockową przeglądarką niż z chrome.

      Niedługo będzie aktualizacja oprogramowania, więc tablet powinien działać jeszcze lepiej.

  3. Kasia pisze:

    Czy/gdzie w Polsce można kupić ten tablet? Czy producent wypuścił go może w innej/czarnej wersji kolorystycznej?

  4. bo1 pisze:

    Jest.mam od tygodnia.jest super.

    Komentarz edytowany przez redakcję.

  5. bo1 pisze:

    Aaaaaa,wycieli mnie 🙂 no to sami poszukajcie.kupilem w Polsce,w legalnej firmie.choc ma pare drobnych problemow usuwanych aktualizacją.p.Weronika ich nie wyczaiła…

    • weronika pisze:

      Masz rację, tej firmy nie sprawdziłam. Co do edycji Twojego komentarza, to nie powinieneś być zdziwiony. Przecież to jest blog sklepu ŚwiatAndroid, więc reklamowanie konkurencji jest nie na miejscu. Nie sądzisz? 😉

  6. Adamo pisze:

    Ja rowniez ponawiam pytanie o wifi. W tym samym pomieszczeniu co router wiekszosc tabletow dziala okej. Po zmianie pomieszczenia wifi w wielu chinczykach to jakas masakra: zrywa, nie widzi, nie laczy. Jak w tym przypadku bo to dosc istotne w tego typu recenzjach niby profesjonalnego serwisu zajmujacego sie testowaniem tabletow. Przychylam sie do opinii kolegi neeexxt, ze recenzja jest dosc pobiezna i nie zwraca uwagi na najczestsze negatywne przypadlosci chinczykow. Bede wdzieczny za dodatkowe informacje.

    • weronika pisze:

      W innym pomieszczeniu niż Router, siła sygnału wynosi -68 db (według WiFi Anayzer). Ogólnie Wi-Fi nie działo mi na balkonie, gdzie rzadko który sprzęt ma zasięg.

      • Adamo pisze:

        Pani Weroniko dziekuje za odpowiedz, czy wifi dzialalo poprawnie? W internecie razy wiele informacji o tabletach, ktore maja nmiby zasieg wifi, Analyzer wskazuje zasieg nawet przyzwoity jednak strona onetu sciaga sie przeszlo minute. Troche naprawde te recenzje niekompletne a czesto same parametry to fikcja. Przyklad Antutu pokazuje 10-12 tys a gra sie tnie. Prosze o wiecej informacji na temat dzialania wifi a nie jedynie suche dane z analyzera, ktore o niczym nie swiadcza. Bede jeszcze wdzieczniejszy 🙂

        • weronika pisze:

          No to może inaczej 🙂
          5 metrów od Routera (jedna ściana) – pełna strona Onet.pl załadowała się w 5 sekund.
          10 metrów od Routera (dwie ściany) – pełna strona Onet.pl załadowała się w 25 sekund.

          Za każdym razem czyściłam pamięć podręczną i cookie.

  7. Marek pisze:

    Czy ekran od góry zabezpieczony jest szkłem gorilla glass czy jakimś plastikiem ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  8. Marek pisze:

    Folia ochronna od jakiego modelu tabletu będzie najbardziej pasować do fnf ifive x2 ?

    • weronika pisze:

      A od Samsunga Galaxy Tab 8.9 sprawdzałeś?

      • Marek pisze:

        No właśnie ten model ma najbardziej zbliżone wymiary do ifive x2.
        Ifive x2 Wymiary: 235 x 156
        Galaxy tab 8,9 Wymiary: 230,9 x 157,8
        Będzie delikatny problem z głośniczkami, które są od frontu. Trzeba będzie podciąć folię.

  9. Marek pisze:

    Czy ktoś wie, kiedy FNF ma wypuścić aktualizację oprogramowania na bazie SDK 2.0 ?

  10. Marek pisze:

    Dziękuję Pani Weroniko za linka. Jakiś czas temu sprawdzałem tę stronę ale był firmware 1.0.9.
    Swoją drogą ciekawe dlaczego mój tablet nie informuje mnie o dostępnych aktualizacjach i sam się nie aktualizuje.
    Co jakiś czas na tablecie również ręcznie sprawdzam czy są aktualizacje.
    Muszę jeszcze gdzieś znaleźć opis jak zaktualizować firmware. Znalazłem również zrootowany firmware w oparciu o 1.1.5 http://www.arctablet.com/blog/forum/fnf-ifive-tablets/fnf-ifive-x2-android-4-2-2-custom-rooted-firmware-based-on-v1-1-5-20130723/

  11. Marek pisze:

    Dziękuję 🙂

  12. marcin pisze:

    Krótkie pytanie: wyniki antutu z jakimi parametrami procesora (np. z CPU tweaks, zakładka CPU, jaki governor)?

  13. Marek pisze:

    Czy będzie aktualizacja do Androida 4.3 lub 4.4 ?

Dodaj komentarz