DOOGEE MIX Lite, to jeden z tych smartfonów firmy DOOGEE, obok których nie można przejść obojętnie. Telefon wygląda świetnie, ma podwójny aparat, czytnik linii papilarnych na froncie i kosztuje mniej niż 600 złotych.
Specyfikacja
- Wyświetlacz: 5.2-calowy IPS HD (1280 x 720 pikseli)
- Procesor: 4-rdzeniowy MediaTek MT6737 1.25 GHz
- Pamięć RAM: 2 GB
- Pamięć dla użytkownika: 16 GB + slot (obsługa do 128 GB)
- Aparat główny: 13 Mpix + 13 Mpix z podwójną diodą LED
- Kamera frontowa: 8 Mpix
- Akumulator: 3080 mAh
- Pozostałe: Wi-Fi, Bluetooth, GPS z A-GPS, modem 4G LTE, hybrydowy slot (2 x SIM lub SIM + microSD), microUSB, czytnik linii papilarnych
- System: Google Android 7.0 Nougat
- Wymiary: 138 x 73.2 x 8.6 mm
- Waga: 160 g
Budowa
DOOGEE MIX Lite jest nieco mniejszą wersją DOOGEE MIX, którego miałam okazję testować jakiś czas temu. Dlatego również w przypadku tego modelu pierwsze co rzuca się w oczy zaraz po wzięciu go do ręki są niestandardowe proporcje – smartfon jest bowiem szeroki, a zarazem niski. Jest to przede wszystkim zasługa zastosowania relatywnie wąskiej ramki górnej, szerszej u dołu, a także dobrze widocznych bocznych.
Designerom udało się stworzyć smartfon cieszący oko. Taki, po którego sięga się często, tylko po to, żeby na niego popatrzeć. Jest to zasługa szklanego tylnego panelu, który jest błyszczący i łączy się z metalowym, matowym korpusem, który zespala frontowy panel pokryty zagiętym szkłem 2.5D. Musze przyznać, że wygląda to fenomenalnie, przynajmniej w mojej, niebieskiej wersji kolorystycznej. Pamiętajcie, jednak że obudowa ma tendencję do brudzenia się, a zatem niektórzy będą zmuszeni dość często polerować DOOGEE MIX Lite.
Przycisk dedykowany regulacji głośności umieszczony zostały na prawym boku, podobnie jak włącznik. Na górnym obrzeżu producent zdecydował się osadzić wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5mm. Port microUSB 2.0 ulokowany został na dolnej ramce, gdzie umieszczono również dwie maskownice oraz jeden głośnik multimedialny. Na lewej ścianie umieszczony został natomiast hybrydowy slot.
W przypadku DOOGEE MIX Lite warto jeszcze wspomnieć o rozmieszczeniu komponentów na frontowym panelu – kamera do Selfie znajduje się na dolnej ramce, obok płytki dotykowej z wbudowanym czujnikiem biometrycznym. Na górnej obecny jest natomiast głośnik do rozmów. Na tylnej ścianie jest natomiast podwójny moduł aparatu głównego, który wyraźnie wystaje ponad resztę konstrukcji. Podzespoły zamknięto w obudowie o wymiarach 138 x 73.2 x 8.6 mm (DOOGEE MIX mierzy 144 x 76.2 x 7.95 mm).
Wyświetlacz
DOOGEE MIX Lite wyposażony został w 5,2-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), co przekłada się na 282 piksele na cal. Maksymalne podświetlenie matrycy jest na dobrym – nie ma problemu z odczytaniem treści nawet w pełnym słońcu. Niestety z podświetleniem minimalnym nie jest już tak kolorowo – jest za wysokie, przez co korzystanie z urządzenia po zmroku może stać się po dłuższym czasie męczące.
Na uwagę zasługuje także wsparcie dla technologii MiraVision, która pozwala użytkownikowi na wybór jednego z trzech trybów prezentowanego obrazu – standardowy, żywy oraz użytkownika. Decydując się na ten ostatni możemy swobodnie regulować kontrast, nasycenie kolorów, jasność obrazu (to nie to samo co podświetlenie), ostrość, temperaturę kolorów, a także uaktywnienie kontrastu dynamicznego.
Ciekawie zapowiada się funkcja LiveDisplay, którą znajdziemy w ustawieniach wyświetlacza. Pozwala ona na wybranie jednego z dwóch trybów wyświetlania obrazu – dziennego i nocnego, przy czym w każdym z nich możemy ustawić temperaturę barwową w przedziale od 100K do 9900K. W razie potrzeby skalibrować można kolory wyświetlacza.
Wyświetlacz zastosowany w DOOGEE MIX Lite charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje prawidłowo. Ponadto obsługuje 5 punktów dotyku na powierzchnię. Przy mocnym nacisku na wyświetlacz uzyskamy natomiast tak zwany efekt rozmycia.
System i wydajność
Moc obliczeniową zapewnia MediaTek MT6737. Układ centralny wytworzony został w 28-nanometrowym procesie technologicznym i składa się z czterech rdzeni zbudowanych w oparciu o architekturę ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.25 GHz oraz dwurdzeniowego chipu graficznego ARM Mali-T720MP2. Mamy tutaj zatem do czynienia z 64-bitowym procesorem mobilnym, wspieranym przez 2 GB pamięci RAM.
Pamięć wewnętrzna wynosi w tym przypadku 16 GB, z czego dla użytkownika dostępne jest około 10 GB. Oczywiście przy wykorzystaniu wbudowanego hybrydowego slotu można ją rozbudować nawet o 256 GB. Funkcja scalania pamięci wewnętrznej z kartą pamięci działa poprawnie. Gdyby to Wam nie wystarczyło, pozostaje jeszcze podłączenie pendrive’a, gdyż zastosowany port microUSB wspiera OTG.
DOOGEE MIX Lite pracuje w oparciu o system Google Android 7.0 Nougat, który został przebudowany i zarazem wzbogacony przez producenta dodatkowymi rozwiązaniami. Sam interfejs jest bardzo czytelny i przyjazny użytkownikowi, jednak pozbawiony został szuflady aplikacji, a co za tym idzie wszystko, co zainstalujecie, trafi na jedną z kart pulpitu.
W oprogramowaniu nie zapomniano także o uwzględnieniu szeregu gestów – tych wykonywanych na wygaszonym ekranie (jak chociażby szybki slide w górę odblokowuje telefon, podwójne tapnięcie powoduje wybudzenie), a także na włączonym.
W kwestii pracy systemu obyło się bez niespodzianek. Podczas testu oprogramowanie działało w miarę płynnie i stabilnie. Oczywiście spowolnienia i przestoje się zdarzały, jednak mają na uwadze zastosowane podzespoły, nie można liczyć na nic więcej. Jeśli jednak liczycie na rozrywkę przy bardziej wymagających produkcjach, jak na przykład Mortal Combat X, to muszę Was zmartwić, gdyż nie będzie ona należało do zbyt przyjemnych. Spadki wydajności i liczne spowolnienia są w tym przypadku na porządku dziennym.
DOOGEE MIX Lite został także podany testom wydajnościowym, które wykonałam najpopularniejszymi aplikacjami benchmarkowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: 3DMark – 3712 (Ice Storm), 2441 (Ice Storm Extreme), 156 (Sling Shot), 100 (Sling Shot Extreme), AnTuTu – 28165, Geekbench 4 – 532 (Single-Core), 1503 (Multi-Core), PCMARK – 3583 (Work Performance), 2692 (Work 2.0 Performance).
Komunikacja
Zaplecze komunikacyjne w DOOGEE MIX Lite obejmuje: moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi pracujący w standardzie N, Bluetooth 4.0, odbiornik GPS z A-GPS, hybrydowy slot, modem LTE Kat.4 oferujący pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps i wysyłanie do 50 Mbps, a także port microUSB 2.0 ze wsparciem dla USB On-The-Go (OTG), przy wykorzystaniu odpowiedniej przejściówki (zabrakło w zestawie sprzedażowym) pozwoli na podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, a także pamięci masowych typu pendrive.
Podczas testów żaden z powyższych standardów komunikacji nie sprawiał problemów. Odbiornik GPS dość szybko lokalizuje obecną pozycję oraz zbiera sygnał nawet podczas obecności w budynku. Podczas testowania aplikacją GPS Test, odbiornik znajdował 10-11 satelitów z czego 7-8 było w użyciu (dokładność 3-4 m), co możecie zobaczyć na zrzutach ekranu. Przeprowadzane połączenia głosowe przebiegały bez problemu i żaden z rozmówców nie uskarżał się na słabą jakość dźwięku, nawet w zatłoczonych miejscach. Czujnik zbliżeniowy zapobiega przypadkowemu przerwaniu połączenia.
DOOGEE MIX Lite to już kolejny, niedrogi smartfon w ofercie producenta, w którym zdecydowano się podwyższyć poziom zabezpieczeń, tym samym implementując czytnik linii papilarnych. Tym razem jednak nie został on ulokowany pod obiektywem aparatu głównego, a na frontowym panelu, pod ekranem.
Skaner jest w stanie rozpoznać maksymalnie pięć odcisków palców, a zatem swobodnie możemy korzystać z DOOGEE MIX Lite lewą oraz prawą ręką (naprzemiennie). Definiowanie odcisku palca wymaga od użytkownika cierpliwości, gdyż do poprawnego skonfigurowania należy zeskanować go kilkanaście razy (najlepiej pod różnymi kątami). Skaner odcisków palców w większości przypadków działa prawidłowo i bez najmniejszego problemu spełnia swoje zadanie. Powinniście jednak wiedzieć, że nie skorzystacie z niego gdy macie mokre lub zmarznięte dłonie.
To nie koniec funkcji jakie pełnić może omawiany czujnik. Dotykając go możemy bowiem przewijać pulpity, zdjęcia w galerii, odtwarzane utwory muzyczne, zatrzymywać / wznawiać odtwarzany aktualnie film, a nawet po jego dłuższym przytrzymaniu, włączyć wybraną aplikację.
Aparat
Na tylnym panelu DOOGEE MIX Lite ulokowany jest aparat główny z dwoma obiektywami po 13 megapikseli każdy. Pierwszy z nich to przetwornik z otworem względnym obiektywu F/2.0, a także wsparciem dla HDR. Drugi odpowiedzialny jest natomiast za uzyskanie głębi ostrości. Zdjęcia można wykonać w maksymalnej rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi podwójna dioda doświetlająca LED.
Zdjęcia wykonane w korzystnych warunkach oświetleniowych nie są może rewelacyjne, ale stoją na dobrym poziomie. Przyczepić się można do zakresu tonalnego, jednak biorąc pod uwagę segment cenowy urządzenia, nie możemy oczekiwać więcej. Wśród ustawień znajdziemy geolokalizację, balans bieli, ekspozycję, rozdzielczość, tryb scenerii, ISO, panoramę, blur, detekcję twarzy. Jest nawet tryb profesjonalny.
Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest nagrywanie materiałów wideo w jakości HD 720p przy 30 klatkach na sekundę, które są nieco gorszej jakości niż zdjęcia. Tutaj także znajdziemy kilka ustawień, począwszy od rozdzielczości, poprzez EIS, a skończywszy na dodatkowych efektach.
Akumulator
Producent zdecydował się na zastosowanie akumulatora o pojemności 3080 mAh, który podczas codziennego użytkowania (przez co rozumiem) kilka połączeń głosowych dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), a także synchronizacja aplikacji w tle, zapewniał maksymalnie jeden dzień ciągłej pracy. Zdarzało się, że smartfon odpięty od ładowarki rano nie był w stanie dotrzymać mi kroku do wieczora.
Nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.
- połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek 1% w ciągu godziny
- odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 15% w ciągu godziny
- surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 14% w ciągu godziny
- rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 19% w ciągu godziny
Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na 50%.
Podsumowanie
DOOGEE MIX Lite to smartfon stworzony z myślą o osobach poszukujących stylowego urządzenia w niewygórowanej cenie. Eleganckie wzornictwo i solidne wykonanie to jednak nie jedyne zalety tego modelu. Smartfon posiada aparat główny z podwójnym obiektywem, który umożliwia wykonywanie fajnych fotografii.
Na uwagę zasługuje też sprawnie działający czytnik linii papilarnych, którym nie tylko odblokujecie telefon, ale również będzie mogli poruszać się po interfejsie.
Nie jest to oczywiście produkt pozbawiony wad, a tą najbardziej rzucającą się w oczy jest akumulator, który nie zawsze jest w stanie zapewnić jeden pełny dzień korzystania ze smartfona. Na drugim miejscu wymieniłabym hybrydowy slot, uniemożliwiający jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM oraz karty pamięci. Nie kupujcie DOOGEE MIX Lite jeśli zamierzacie grać w wymagające tytuły, gdyż w ich przypadku brakuje mocy obliczeniowej.
Dzień dobry. Jak ten telefon sprawuje sie w czasie, czy sie nie zawiesza?
Pozdrawiam
Bardziej proponuję Xiaomi Redmi 5 w podobnej cenie i o wiele lepszy!
https://czastech.pl/recenzja-xiaomi-redmi-5-plus/