Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: DOOGEE MIX 2 – ładny smartfon z ekranem 18:9 i dwoma podwójnymi aparatami

Recenzja: DOOGEE MIX 2 – ładny smartfon z ekranem 18:9 i dwoma podwójnymi aparatami

DOOGEE MIX 2 to stylowy smartfon zamknięty w szklanej obudowie. Urządzenie cechuje się ekranem o proporcjach 18:9, jednak patrząc na kartę specyfikacji technicznej to nie jedyna jego zaleta. Producent pokusił się bowiem o zastosowanie 6 GB pamięci RAM, wydajnego SoC, portu USB typu C, czytnika linii papilarnych, a także dwóch podwójnych aparatów. Jak w takim razie DOOGEE MIX 2 sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.

SPECYFIKACJA

  • Wyświetlacz: 5.99-calowy IPS 18:9 Full HD+ (2160 x 1080 pikseli)
  • Procesor: 8-rdzeniowy, 64-bitowy MediaTek helio P25
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Pamięć dla użytkownika: 64 GB + slot (obsługa do 256 GB)
  • Aparat główny: 16 Mpix + 13 Mpix z podwójną diodą LED
  • Kamera frontowa: 8 Mpix + 8 Mpix
  • Akumulator: 4060 mAh
  • Pozostałe: Wi-Fi, Bluetooth, GPS z A-GPS i GLONASS, modem 4G LTE, hybrydowy slot (2 x SIM lub SIM + microSD), USB-C, czytnik linii papilarnych
  • System: Google Android 7.1.1 Nougat
  • Wymiary: 159.1 x 74.7 x 8.6 mm
  • Waga: 220 g

Budowa

DOOGEE MIX 2 to eleganckie urządzenie. Do jego produkcji wykorzystano metalowy korpus, który prezentuje się bardzo dobrze, i co ważne usztywnia całą konstrukcję o wymiarach 159.1 x 74.7 x 8.6 mm. Tylny panel urządzenia wykonany został natomiast ze szkła, które wygląda świetnie.

Pochwała należy się za perfekcyjne spasowanie elementów obudowy, dzięki czemu nawet przy bardzo mocnym nacisku nie uświadczymy skrzypienia, a powłoka ochronna wyświetlacza ugina się dopiero przy użyciu dużej siły.

W górnej części frontowego panelu znajdziemy wpuszczony w obudowę grill głośnika, który występuje w doborowym towarzystwie, gdyż po jego lewej stronie znajduje się kamera frontowa z podwójnym obiektywem, dedykowana miłośnikom selfie, także tych grupowych. Niestety zabrakło diody powiadomień. Na plecach DOOGEE MIX 2 w górnej części obudowy, ulokowany został aparat główny z podwójnym obiektywem, wspierany przez podwójną diodę doświetlającą LED, a także czytnik linii papilarnych.

Trzymając DOOGEE MIX 2 w pozycji domyślnej (pionowej), na prawym boku znajdziemy przycisk zasilania, a także klawisze do regulacji głośności z wyczuwalnym skokiem. Na górnym obrzeżu umiejscowiony został hybrydowy slot, zaś na dolnym – port USB-C, głośnik i mikrofon. Lewy bok nie został zagospodarowany. Warto dodać, że DOOGEE MIX 2 pozbawiony został dedykowanego wyjścia słuchawkowego. W zestawie sprzedażowym znajduje się jednak przejściówka z USB-C na mini-jack 3.5 mm.

Wyświetlacz

DOOGEE MIX 2 to pierwszy smartfon w ofercie producenta, w którym zastosowany został wyświetlacz o nowych proporcjach. Do dyspozycji otrzymujemy zatem ekran, na którym obraz prezentowany jest w formacie 18:9 lub jak kto woli 2:1. W tym miejscu warto także wspomnieć o zaokrąglonych rogach ekranu.

Matryca wykonana została w technologii IPS i charakteryzuje się przekątną 5.99″ i rozdzielczością Full HD+, a zatem 2160 x 1080 pikseli. Zagęszczenie pikseli na cal wynosi zatem 403 (ppi). Nie ma więc mowy o widocznych gołym okiem pikselach, czy też poszarpanych czcionkach.

Kąty widzenia są odpowiednie, reakcja na dotyk również (smartfon obsługuje 10 punktów dotyku). Maksymalne podświetlenie matrycy jest na dobrym poziomie – nie ma problemu z odczytaniem treści nawet w pełnym słońcu. Niestety z podświetleniem minimalnym nie jest najlepiej, gdyż jest za wysokie, przez co korzystanie z urządzenia po zmroku może stać się po dłuższym czasie męczące.

Na uwagę zasługuje także wsparcie dla technologii MiraVision, która pozwala użytkownikowi na wybór jednego z trzech trybów prezentowanego obrazu – standardowy, żywy oraz użytkownika. Decydując się na ten ostatni możemy swobodnie regulować kontrast, nasycenie kolorów, jasność obrazu (to nie to samo co podświetlenie), ostrość, temperaturę kolorów, a także uaktywnienie kontrastu dynamicznego. Tutaj także mamy możliwość włączenia filtru światła niebieskiego, a co za tym idzie ochronę wzroku.

Z uwagi na proporcje ekranu, warto poruszyć także kwestię skalowania aplikacji. Muszę przyznać, że firma DOOGEE dobrze sobie z tym poradziła. Większość programów i gier automatycznie rozciągana jest do formatu 18:9, tak aby treści prezentowane były na całym ekranie. Gdyby się tak jednak nie stało, zawsze można zrobić to ręcznie w ustawieniach.

System wydajność

DOOGEE MIX 2 do działania wykorzystuje jeden z najmocniejszych układów SoC z oferty firmy MediaTek, a mianowicie helio P25, któremu współtowarzyszy 6-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM typu LPDDR4x. To zestaw godny mocnego średniaka.

MediaTek helio P25 wykonany bowiem został w 16-nanometrowym procesie technologicznym i składa się z czterech rdzeni ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 2,6 GHz oraz czterech rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 1,6 GHz. Do tego dochodzi jeszcze czterordzeniowy chip Mali-T880MP4 z zegarem 900 MHz odpowiedzialny za grafikę.

Całkowita pamięć wbudowana testowanego egzemplarza wynosi 64 GB z czego dla użytkownika dostępne są około 50 GB. Jeżeli wewnętrzna pamięć to dla Was zdecydowanie za mało, pamiętajcie, że przy wykorzystaniu wbudowanego hybrydowego slotu można ją rozbudować nawet o 256 GB. Ogranicza on jednak zaplecze komunikacyjne, gdyż rozszerzenie pamięci uniemożliwia implementację drugiej karty SIM. Decyzja należy więc do Was.

Taki zestaw powinien zapewnić należytą kulturę pracy systemu Google Android 7.1.1 Nougat ze zmodyfikowanym interfejsem. Niestety nie jest tak kolorowo, jak moglibyśmy sądzić, patrząc na listę parametrów technicznych. Przestoje i spowolnienia są na porządku dziennym. Na szczęście otwarte aplikacje długo trzyma w pamięci, nie zwalnia nawet podczas korzystania z kilku kart przeglądarki Chrome.

Podczas testów zdarzały się także problemy z wybudzeniem telefonu. Spore zastrzeżenia mam również do samego tłumaczenia systemu – jest tam wiele informacji w języku angielskim. Najbardziej widoczne jest to w dodatkach oferowanych przez DOOGEE.

Jeśli liczycie na rozrywkę przy bardziej wymagających produkcjach, jak na przykład Mortal Combat X, to muszę Was zmartwić, gdyż nie będzie ona należało do zbyt przyjemnych. Spadki wydajności to nie jedyny problem, ponieważ podczas obciążenia DOOGEE MIX 2 znacznie się nagrzewa.

W oprogramowaniu nie zapomniano także o uwzględnieniu gestów, choć jest ich mniej niż zazwyczaj, gdyż zabrakło tych na wygaszonym ekranie. Jest też tryb jednej ręki. Pomniejszony ekran może się wyświetlać zarówno po prawej, jak i po lewej stronie.

DOOGEE MIX 2 został także podany testom wydajnościowym, które wykonałam najpopularniejszymi aplikacjami benchmarkowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: 3DMark – 14651 (Ice Storm), 9102 (Ice Storm Extreme), 988 (Sling Shot), 682 (Sling Shot Extreme), AnTuTu – 75486, Geekbench 4 – 861 (Single-Core), 3938 (Multi-Core), PCMARK – 6755 (Work Performance), 4962 (Work 2.0 Performance).

Komunikacja

Wśród rozwiązań komunikacyjnych na pokładzie urządzenia najdziemy: moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi pracujący w standardzie N, Bluetooth 4.0, odbiornik GPS z A-GPS i GLONASS, hybrydowy slot (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD), modem LTE, a także port USB-C ze wsparciem dla USB On-The-Go (OTG), co oznacza, że mamy możliwości podłączenia zewnętrznych urządzeń wskazujących, czy też pamięci masowych typu pendrive.

Gdyby nie Wi-Fi mogłabym napisać, że wszystkie moduły w DOOGEE MIX 2 działają bez zarzutów. Niestety właśnie z tą jakże podstawową funkcjonalnością podczas testów smartfon miał problemy. Często zdarzało się, że pobranie aplikacji z Google Play, czy też wczytanie strony internetowej było możliwe dopiero po rozłączeniu i ponownym połączeniu z siecią bezprzewodową.

W DOOGEE MIX 2 producent zdecydował się podwyższyć poziom zabezpieczeń, tym samym implementując czytnik linii papilarnych. Tym razem jednak został on ulokowany pod obiektywem aparatu głównego, co ważne na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu korzystanie z niego jest wygodne.

Skaner jest w stanie rozpoznać maksymalnie pięć odcisków palców, a zatem swobodnie możemy korzystać z DOOGEE MIX 2 lewą oraz prawą ręką (naprzemiennie). Definiowanie odcisku palca wymaga od użytkownika cierpliwości, gdyż do poprawnego skonfigurowania należy zeskanować go kilkanaście razy (najlepiej pod różnymi kątami). Skaner odcisków palców w większości przypadków działa prawidłowo i bez najmniejszego problemu spełnia swoje zadanie. Powinniście jednak wiedzieć, że nie skorzystacie z niego gdy macie mokre lub zmarznięte dłonie.

To nie koniec funkcji jakie pełnić może omawiany czujnik. Dotykając go możemy bowiem zmieniać odtwarzane utwory muzyczne, zatrzymywać / wznawiać odtwarzany aktualnie film, a nawet odbierać połączenia, czy też zrobić zdjęcie.

Nowością w DOOGEE MIX 2 jest funkcja Face Unlock, która umożliwia odblokowanie smartfona za pomocą skanu rysów twarzy. Niestety ten sposób nie należy do najszybszych. Ponadto działa wyłącznie w korzystnych warunkach oświetleniowych.

Aparat

Na tylnym panelu DOOGEE MIX 2 ulokowany jest aparat główny z dwoma obiektywami. Pierwszy z nich to 16-megapikselowy przetwornik z otworem względnym obiektywu F/2.0, a także wsparciem dla HDR. Drugi (13 Mpix) odpowiedzialny jest natomiast za uzyskanie głębi ostrości. Zdjęcia można wykonać w maksymalnej rozdzielczości 4608 x 3456 pikseli. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi podwójna dioda doświetlająca LED.

Dwa obiektywy w DOOGEE MIX 2 to nie tylko możliwość rozmywania tła, ale również hybrydowe zbliżenie. Dzięki tej funkcji można przybliżyć fotografowany obiekt dwukrotne i to bez większej straty na jakości. Spory plus dla chińskiego producenta za ten miły i funkcjonalny dodatek.

Zdjęcia wykonane w korzystnych warunkach oświetleniowych wyglądają całkiem fajnie. Szczegółowość jest niezła, odwzorowanie kolorów i ostrość również. Przyczepić się można do zakresu tonalnego. W dalszym ciągu rozczarowuje natomiast tryb blur, czyli rozmywanie tła.

Wśród ustawień i trybów znajdziemy geolokalizację, rozdzielczość, panoramę, blur, zdjęcia monochromatyczne, detekcję twarzy oraz upiększanie. Jest nawet tryb profesjonalny.

Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 10800p przy 30 klatkach na sekundę, które są podobnej jakości co zdjęcia. Wśród ustawień jest HDR, rozdzielczość i zapis lokalizacji.

Jeszcze kilka słów na temat kamery frontowej, która ma dwa obiekty po 8 megapikseli każdy. Jeden z nich na standardowy kąt 88 stopni, drugi zaś 130 stopni i to właśnie dzięki niemu możemy bez problemu wykonać grupowe selfie.

Akumulator

Producent zdecydował się na zastosowanie akumulatora o pojemności 4060 mAh, który podczas codziennego użytkowania (przez co rozumiem) kilka połączeń głosowych dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), a także synchronizacja aplikacji w tle, zapewniał zazwyczaj jeden dzień ciągłej pracy. Energii wystarcza od rana do wieczora, co jest akurat standardem.

Nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.

  • połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek 1% w ciągu godziny
  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 9% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 12% w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 15% w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na 50%.

Podsumowanie

DOOGEE MIX 2 to smartfon stworzony z myślą o osobach poszukujących stylowego urządzenia z dużym wyświetlaczem o proporcjach 18:9. Eleganckie wzornictwo i solidne wykonanie to jednak nie jedyne zalety tego modelu. Smartfon posiada aparat główny z podwójnym obiektywem, który umożliwia wykonywanie fajnych fotografii, które możecie później opublikować na portalach społecznościowych, czy też wydrukować i włożyć do albumu.

Na uwagę zasługuje też sprawnie działający czytnik linii papilarnych, którym nie tylko szybko odblokujecie telefon, ale również zabezpieczycie dostęp do wybranych przez siebie aplikacji i funkcji.

Nie jest to oczywiście produkt pozbawiony wad. W oczy rzucają się problemy z oprogramowaniem i modułem Wi-Fi. Do tego dochodzi jeszcze nagrzewanie tylnej ściany urządzenia przy większym obciążeniu. Smartfon ma także hybrydowy slot, uniemożliwiający jednoczesne korzystanie z dwóch kart SIM oraz karty pamięci.

2 komentarze do tej pory.

  1. Nazir pisze:

    Kolejny mega bubel g*nofon .
    Jeszcze za 250 zł. może bym kupił ten wynalazek ale nie więcej
    Leciwy Android to dodatkowa dyskwalifikacja i telefon na jeden może był interesujący w 2016 ale nie gdy mamy Oreo już od 2017 .

  2. Nazir pisze:

    Kolejny mega bubel g*nofon .
    Jeszcze za 250 zł. może bym kupił ten wynalazek ale nie więcej.
    ps.
    Leciwy Android to dodatkowa dyskwalifikacja i telefon na jeden może był interesujący jeszcze w 2016 z Helio25 ale nie gdy mamy Oreo już od 2017 a ten g*nofon nie dostanie żadnych poprawek aktualizacji a i za pewnie nie ma certyfikatu już bezpieczeństwa od Google

Dodaj komentarz