Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: DOOGEE F7 jeden z najwydajniejszych smartfonów tego producenta

Recenzja: DOOGEE F7 jeden z najwydajniejszych smartfonów tego producenta

DOOGEE F7 jest jednym z najbardziej oczekiwanych urządzeń w asortymencie chińskiego producenta. Zastosowano w nim wydajne podzespoły, które zamknięte zostały w eleganckiej obudowie. Smartfon posiada między innymi czujnik biometryczny, port USB typu C, a także aparat główny od Samsunga. Czy warto zatem zainwestować w DOOGEE F7?

Specyfikacja

  • Wyświetlacz: 5.5” IPS Full HD (1920 x 1080 pikseli)
  • Procesor: 10-rdzeniowy, 64-bitowy MediaTek helio X20
  • Układ graficzny: Mali-T880MP4
  • Pamięć RAM: 3 GB
  • Pamięć wewnętrzna: 32 GB, slot microSD z obsługą kart do 64 GB,
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS z A-GPS i GLONASS, hybrydowy slot, HotKnot, modem 4G LTE/li>
  • Aparat główny: 13 Mpix (interpolacja do 16 Mpix) z podwójną diodą doświetlającą LED
  • Kamera frontowa: 5 Mpix (interpolacja do 8 Mpix)
  • Złącza: USB-C, mini-jack 3.5 mm
  • Akumulator: 3400 mAh
  • System: Google Android 6.0 Marshmallow
  • Wymiary: 153 x 77 x 9.5 mm

Budowa

doogee-f7_1

DOOGEE F7 to eleganckie urządzenie. Do jego produkcji wykorzystano metalową ramkę, która prezentuje się bardzo dobrze, i co ważne usztywnia całą konstrukcję o wymiarach 153 x 77 x 9.5 mm. Tylny panel urządzenia wykonany został natomiast z tworzywa sztucznego o miłej w dotyku fakturze. Poziome żłobienia przekładają się również na lepszą przyczepność, co minimalizuje ryzyko przypadkowego upuszczenia urządzenia. Niestety zastosowane przez producenta tworzywo lubi zbierać odciski palców.

Pochwała należy się za perfekcyjne spasowanie elementów obudowy, dzięki czemu nawet przy bardzo mocnym nacisku nie uświadczymy skrzypienia, a powłoka ochronna wyświetlacza ugina się dopiero przy użyciu dużej siły.

W górnej części frontowego panelu znajdziemy wpuszczony w obudowę grill głośnika, który występuje w doborowym towarzystwie, gdyż po jego prawej stronie znajduje się 5-megapikselowa kamera z diodą LED, dedykowana połączeniom wideo. Nie zabrakło również diody powiadomień oraz dwóch czujników – światła zastanego i zbliżeniowego. Na plecach DOOGEE F7 w górnej części obudowy, ulokowany został 13-megapikselowy aparat główny, wspierany przez diodę doświetlającą LED, a także czytnik linii papilarnych.

Trzymając DOOGEE F7 w pozycji domyślnej (pionowej), na prawym boku znajdziemy przycisk zasilania, a także przycisk do regulacji głośności z wyczuwalnym skokiem. Na górnym obrzeżu umiejscowione zostało wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm, zaś na dolnym – port USB-C, głośnik i mikrofon. Lewy bok należy do hybrydowego slotu.

Wyświetlacz

doogee-f7_9

DOOGEE F7 wyposażony został w 5,5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), co przekłada się na 401 pikseli na cal. Nie ma więc mowy o widocznych gołym okiem pikselach, czy też poszarpanych czcionkach. Podświetlenie w testowanym egzemplarzu jest równomierne na całej powierzchni, zaś komfortowa praca zaczyna się przy jasności ustawionej na 30 procent, a to oznacza, że pozostaje spory zakres regulacji, który umożliwi bezproblemowe korzystanie z phabletu w jasnym otoczeniu. Ponadto podczas testowania nie zaobserwowałam przebarwień oraz efektu migotania.

Na uwagę zasługuje także wsparcie dla technologii MiraVision, która pozwala użytkownikowi na wybór jednego z trzech trybów prezentowanego obrazu – standardowy, żywy oraz użytkownika. Decydując się na ten ostatni możemy swobodnie regulować kontrast, nasycenie kolorów, jasność obrazu (to nie to samo co podświetlenie), ostrość, temperaturę kolorów, a także uaktywnienie kontrastu dynamicznego.

Wśród ustawień ekranu znajdziemy również możliwość zmiany rozmiaru czcionki. Nie można zapomnieć także o obsłudze gestów, dzięki czemu możemy zmieniać zdjęcia w galerii, utwory w aplikacji muzyka, a także poruszać się po ekranie głównym i menu.

Wyświetlacz zastosowany w DOOGEE F7 charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje prawidłowo. Ponadto obsługuje 5 punktów dotyku na powierzchnię. Przy mocnym nacisku na wyświetlacz uzyskamy natomiast tak zwany efekt rozmycia.

System i Wydajność

doogee-f7_3

Największym atutem DOOGEE F7 jest 64-bitowy procesor MediaTek helio X20. Jednostka wyposażona została w dwa rdzenie o częstotliwości taktowania 2.1 GHz, oferujące ultra wysoką wydajność i zbudowane w oparciu o architekturę ARM Cortex-A72, cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 1.8 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A53 z zegarem 1.4 GHz. Procesor wykonany został w 20-nanometrowym procesie technologicznym. Zastosowanym układem graficznym jest ARM Mali-T880MP4, któremu towarzyszy 3-gigabajtowa pamięć RAM.

Całkowita pamięć wbudowana testowanego egzemplarza wynosi 32 GB z czego dla użytkownika dostępne jest około 25 GB. Jeżeli wewnętrzna pamięć to dla Was za mało, pamiętajcie, że przy wykorzystaniu wbudowanego slotu można ją rozbudować o maksymalnie 64 GB. Jest jednak pewien haczyk – hybrydowy slot ogranicza zaplecze komunikacyjne, gdyż rozszerzenie pamięci uniemożliwia implementację drugiej karty SIM. Decyzja więc należy do Was.

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Google Android w wersji 6.0 Marshmallow, który został wzbogacony przez producenta o najnowszą wersję nakładki graficznej interfejsu. Nowością jest funkcja Multi Window, umożliwiająca pracę na dwóch aplikacjach jednocześnie. Aby ją włączyć należy przytrzymać pojemnościowy przycisk Home, a następnie wybrać tapnąć odpowiednią ikonę. Niestety funkcja ta jest w znacznym stopniu ograniczona. Do dyspozycji mamy bowiem zaledwie pięć aplikacji (Ustawienia, Internet, Videos, Muzyka i Menedżer plików).

Oczywiście nie zabrakło rozwiązań takich jak Smart Wake, czyli obsługi gestów na wygaszonym ekranie. W sumie jest ich aż trzynaście, z czego osiem konfigurowalnych (możliwość przypisania dowolnej aplikacji). Podczas testów system sprawował się wprost znakomicie. Nie było mowy o zawieszeniach, spowolnieniach, czy też samoczynnych restartach. Potencjalni nabywcy mogą więc liczyć na bardzo płynną pracę oprogramowania.

Przydałoby się jeszcze kilka słów na temat samego działania systemu. A ten podczas testu pracował bardzo płynnie i co ważne, stabilnie, dzięki czemu nie uświadczyłam jakichkolwiek spowolnień czy też zacięć, nie wspominając już nawet o mimowolnych zamknięciach aplikacji, czy samoczynnych restartach. Wśród przeinstalowanych aplikacji znalazł się między innymi Documents To Go – procesor tekstu umożliwiający tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji.

Jednostka centralna oraz chip graficzny występujące w towarzystwie 3 GB pamięci RAM umożliwiają uruchomienie niemal każdej z dostępnych na Androida produkcji. Począwszy od kultowej już samochodówki Asphalt 8: Airborne, Modern Combat 5: Blackout, a skończywszy na grach pokroju Rayman Fiesta Run, czy też niezwykle klimatycznym Leo’s Fortune. Niestety podczas rozgrywki w Mortal Kombat X występują spowolnienia i sporadyczne przycięcia.

DOOGEE F7 został także podany testom wydajnościowym, które wykonałam najpopularniejszymi aplikacjami benchmarkowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: 3DMark – 912 (Sling Shot ES 3.1), 1163 (Sling Shot ES 3.0), Mixed out (Ice Storm), Mixed out (Ice Storm Extreme), 12208 (Ice Storm Unlimited), AnTuTu – 78522, Epic Citadel – 51.6 fps (High Quality), Quadrant – 32892 oraz Vellamo – 3021 (HTML5), 2806 (Metal), 3515 (Multicore).

Komunikacja

doogee-f7_6

Dwuzakresowy moduł Wi-Fi działający w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz i obsługujący standard 802.11 a/b/g/n/, podwójny hybrydowy slot kart SIM, a także port USB typu C to najważniejsze moduły komunikacyjne zastosowane w DOOGEE F7. Pozostając dalej przy komunikacji, wspomnieć należy także o szybkiej transmisji danych w standardzie LTE – do 300 Mbps. Phablet ma także na wyposażeniu moduł GPS z Assisted GPS i GLONASS, a także Bluetooth 4.1.

Kolejnym rozwiązaniem godnym uwagi w DOOGEE F7 jest czujnik biometryczny, który został ulokowany na tylnym panelu. Jego zadaniem jest zabezpieczenie danych gromadzonych w urządzeniu. Czytnik linii papilarnych w większości przypadków działa prawidłowo i bez problemów rozpoznaje zdefiniowanie uprzednio odciski. Problemy zdarzały się jedynie w momencie przykładania wilgotnego bądź mokrego palca. Czytnik rozpoznaje do pięciu odcisków.

Zastosowany port USB typu C to nowy standard w urządzeniach mobilnych. Jego największą zaletą jest kształt, który umożliwia włożenie wtyczki w dowolny sposób. Nie ma zatem obawy o uszkodzenie portu komunikacyjnego. Niestety producent nie ujawnił czy USB tupu C jest w standardzie 3.1 / 3.0 czy też w 2.0. Wiadomo natomiast, że nie wspiera USB On-The-Go (OTG), a co za tym idzie nie obsługuje zewnętrznych urządzeń wskazujących, a także pamięci masowych typu pendrive.

Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi cechuje się stabilną pracą, toteż nie miałam problemów z nieoczekiwanym zrywaniem połączenia, czy też gubieniem zasięgu. Według informacji zaprezentowanych przez aplikację WiFi Analyzer, siła sygnału metr od routera wynosiła -53 dBm, zaś po oddaleniu się o kolejne cztery metry zmalała do – 58 dBm (niższy wynik = lepszy).

Przeprowadzane połączenia głosowe przebiegały bez problemu i żaden z rozmówców nie uskarżał się na słabą jakość dźwięku, nawet w zatłoczonych miejscach. Odbiornik GPS pracuje sprawnie. Przy pierwszym uruchomieniu na określenie lokalizacji czekałam około 2 sekundy. Podczas testowania aplikacją GPS Test, odbiornik znajdował około 22 satelitów z czego jedynie 15 było w użyciu, co możecie zobaczyć na zrzutach ekranu.

Warto także zwrócić uwagę na funkcję Turbo pobieranie, dzięki której duże pliki (powyżej 20 MB) można pobierać z większą prędkością, korzystając jednocześnie z sieci Wi-Fi i 4G / 3G. Niestety to tylko teoria, gdyż nie udało mi się nakłonić DOOGEE F7 do szybkiego pobierania. Za każdym razem aktywny był tylko jeden moduł.

Aparat

doogee-f7_5

W DOOGEE F7 zastosowany został 13-megapikselowy aparat (interpolacja do 16 Mpix) z otworem względnym obiektywu F/2.8, a także wsparciem dla HDR. Zdjęcia można wykonać w maksymalnej rozdzielczości 5376 x 3024 pikseli. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi podwójna dioda doświetlająca LED.

Zdjęcia wykonane w korzystnych warunkach oświetleniowych nie są rewelacyjne, choć stoją jedynie na przyzwoitym poziomie. Występują problemy z ostrością i szczegółowością. Poziom szumu również jest zbyt wysoki. Wśród ustawień znajdziemy geolokalizację, balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja, Zachmurzenie, Zmierzch, Cień, Ciepłe światło fluorescencyjne), ekspozycję, rozdzielczość, tryb scenerii (Auto, Normalny, Noc, Zachód słońca, Impreza, Portret, Krajobraz, Portret nocny, Teatr, Plaża, Nieporuszone zdjęcie, Śnieg, Sztuczne ognie, Sport, Światło świecy), ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600), panoramę, ruchome zdjęcia, detekcję twarzy, wykrywanie uśmiechu, zapobieganie wstrząsom, a także możliwość wykonania zdjęcia poprzez wydanie komendy głosowej.

Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę, które podobnie, jak zdjęcia są przyzwoitej jakości. Tutaj także znajdziemy kilka ustawień, począwszy od rozdzielczości, poprzez EIS i redukcję szumów, a skończywszy na dodatkowych efektach.

Akumulator

doogee-f7_2

Za zasilanie odpowiada wbudowany akumulator o pojemności 3400 mAh, który podczas codziennego użytkowania (przez co rozumiem) kilka połączeń głosowych dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), a także synchronizacja aplikacji w tle, zapewniał jeden dzień ciągłej pracy. W zarządzaniu energią pomaga dedykowany tryb jej oszczędzania, który znajdziemy w Ustawieniach. Nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.

  • połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek – 1% w ciągu godziny
  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 17% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 21% w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 24% w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na 50%.

Podsumowanie

doogee-f7_1

DOOGEE F7, którego na polskim rynku możecie zakupić za 999 złotych, to udany phabelt. Dobrej jakości wyświetlacz ze wsparciem dla MiraVision, podzespoły pozwalające nie tylko na płynną pracę systemu, ale także udaną rozrywkę. Nie można również zapomnieć o czytniku linii papilarnych, porcie USC typu C, a także solidnym wykonaniu i ergonomicznej obudowie wykonanej z dobrych jakościowo materiałów.

Wadą tego urządzenia jest brak standardowego slotu dual SIM i czytnika microSD, które zostały zastąpione hybrydowym rozwiązaniem. Ponadto rozczarowuje czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Dodaj komentarz