DOOGEE BL7000 to stylowy smartfon cechujący się akumulatorem o sporej pojemności. Patrząc jednak na kartę specyfikacji technicznej, to nie jedyna jego zaleta. Producent pokusił się bowiem o zastosowanie 4 GB pamięci RAM, czytnika linii papilarnych, a także aparatu z podwójnym obiektywem. Jak w takim razie DOOGEE BL7000 sprawuje się podczas codziennego użytkowania? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.
Specyfikacja DOOGEE BL7000
- Wyświetlacz: 5.5” IPS Full HD (1920 x 1080 pikseli)
- Procesor: 8-rdzeniowy, 64-bitowy MediaTek MT6750T (4 x Cortex-A53 @ 1.5GHz + 4 x Cortex-A53 @ 1.0GHz)
- Układ graficzny: Mali-T860MP2 650 MHz
- Pamięć RAM: 4 GB
- Pamięć wewnętrzna: 64 GB, slot hybrydowy z obsługą kart do 128 GB
- Łączność: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, Dual SIM (hybrydowy), modem 4G LTE Kat.4
- Obsługiwane pasma: GSM: 850/900/1800/1900 MHz; WCDMA: 850/1900/2100 MHz; FDD-LTE: 800/900/1800/2100/2600 MHz
- Aparat główny: 13 Mpix + 13 Mpix, dioda LED
- Kamera frontowa: 13 Mpix
- Złącza: microUSB 2.0 z OTG, mini-jack 3.5 mm
- Pozostałe: czytnik linii papilarnych
- Akumulator: 7060 mAh z funkcją szybkiego ładowania 12V2A
- System: Google Android 7.0 Nougat
- Wymiary: 156 x 76 x 11 mm
- Waga: 220 g
Budowa
DOOGEE BL7000 to bardzo fajnie prezentujący się phablet. Co prawda nie należy on do najmniejszych, biorąc jednak pod uwagę pojemność akumulatora, jest to zrozumiałe. Urządzenie jest wygodne podczas codziennego użytkowania. Tylny panel BL7000 pokryty został skórą i jest przyjemny w dotyku. Nie jest on także śliski, przez co ryzyko wyśliźnięcia smartfon z rąk jest minimalne. W przypadku tylnego panelu naszą uwagę skupia aparat główny z podwójnym obiektywem, występujący w towarzystwie diody doświetlające.
Na froncie oprócz 5.5-calowego ekranu znajdziemy: aparat do selfie, głośnik, czujniki (zbliżeniowy i oświetlenia), dwa klawisze pojemnościowe (bez podświetlenia), a także czytnik linii papilarnych.
Włącznik i klawisz do regulacji głośności ulokowane zostały na prawym boku urządzenia. Tutaj także znajduje się a hybrydowy slot, który w zależności od Waszych potrzeb umożliwi korzystanie z dwóch kart nanoSIM jednocześnie lub karty nanoSIM i microSD (obsługa do 128 GB). Na górnym obrzeżu ulokowane zostało wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5mm, na dolnym z kolei głośnik, port microUSB oraz mikrofon.
Na koniec tego działu dodam jeszcze, że nie mam zastrzeżeń do spasowania konstrukcji. Na próżno doszukiwać się można szczelin pomiędzy panelami. Co więcej, podczas ściskania DOOGEE BL7000, nie usłyszymy trzeszczenia, czy skrzypienia. Całość jest też sztywna.
Wyświetlacz
DOOGEE BL7000 wyposażony został w 5,5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), co przekłada się na 401 pikseli na cal. Nie ma więc mowy o widocznych gołym okiem pikselach, czy też poszarpanych czcionkach. Maksymalne podświetlenie matrycy jest na dobrym – nie ma problemu z odczytaniem treści nawet w pełnym słońcu. Niestety z podświetleniem minimalnym nie jest już tak kolorowo – jest za wysokie, przez co korzystanie z urządzenia po zmroku może stać się po dłuższym czasie męczące.
Na uwagę zasługuje także wsparcie dla technologii MiraVision, która pozwala użytkownikowi na wybór jednego z trzech trybów prezentowanego obrazu – standardowy, żywy oraz użytkownika. Decydując się na ten ostatni możemy swobodnie regulować kontrast, nasycenie kolorów, jasność obrazu (to nie to samo co podświetlenie), ostrość, temperaturę kolorów, a także uaktywnienie kontrastu dynamicznego. Tutaj także mamy możliwość włączenia filtru światła niebieskiego, a co za tym idzie ochronę wzroku.
Wyświetlacz zastosowany w DOOGEE BL7000 charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje prawidłowo. Ponadto obsługuje 10 punktów dotyku na powierzchnię. Przy mocnym nacisku na wyświetlacz uzyskamy natomiast tak zwany efekt rozmycia.
System i wydajność
Za wydajność DOOGEE BL7000 odpowiada 64-bitowy procesor MediaTek MT6750T. Jednostka wyposażona została w cztery rdzenie AMR Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.5 GHz oraz cztery rdzenie Cortex-A53 z zegarem 1.0 GHz. Zastosowanym układem graficznym jest ARM Mali-T860MP2 o taktowaniu 650 MHz, któremu towarzyszy 4-gigabajtowa pamięć RAM.
Całkowita pamięć wbudowana testowanego egzemplarza wynosi 64 GB z czego dla użytkownika dostępne jest około 54 GB. Jeżeli wewnętrzna pamięć to dla Was za mało, pamiętajcie, że przy wykorzystaniu hybrydowego slotu można ją rozbudować o maksymalnie 128 GB. Co ważne, funkcja scalania pamięci wewnętrznej z kartą pamięci działa poprawnie. Jak wspomniałam już wcześniej, jest jednak pewien haczyk – hybrydowy slot ogranicza zaplecze komunikacyjne, gdyż rozszerzenie pamięci uniemożliwia implementację drugiej karty SIM. Decyzja należy więc do Was.
Smartfon pracuje pod kontrolą Androida w wersji 7.0 Nougat, który został wzbogacony o autorską nakładkę graficzną na interfejs użytkownika, której obecność odczujemy praktycznie w każdym miejscu. Zmianie drastycznie uległ wygląd ikon, choć producent nie zrezygnował z szuflady aplikacji.
Warto jeszcze wspomnieć o kulturze pracy urządzenia, a ta jest na naprawdę dobrym poziomie. Podczas okresu testowego nie zdarzyła się sytuacja, po której nastąpiło samoczynne zamknięcie aplikacji, konieczność restartu urządzenia. To, co mnie cieszy, to fakt, że smartfon pracuje stabilnie nawet podczas większego obciążenia i relatywnie szybko przełączać się pomiędzy otwartymi procesami. Na tym phablecie możemy spokojnie zagrać we wszystkie tytuły dostępne w sklepie Google, choć w niektórych przypadkach można dostrzec minimalne spowolnienia, a także uciekające klatki.
DOOGEE BL7000 został także podany testom wydajnościowym, które wykonałam najpopularniejszymi aplikacjami benchmarkowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: 3DMark – 8724 (Ice Storm), 6315 (Ice Storm Extreme), 9230 (Ice Storm Unlimited), AnTuTu – 40825, Geekbench 4 – 620 (Single-Core), 2348 (Multi-Core), PCMARK – 4311 (Work Performance, 3179 (Work 2.0 Performance).
Komunikacja
Zaplecze komunikacyjne w DOOGEE BL7000 obejmuje: jednozakresowy moduł Wi-Fi działający w paśmie 2.4 GHz i obsługujący standard 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, podwójny (hybrydowy) slot kart SIM, odbiornik GPS, modem 4G LTE, a także port microUSB w standardzie 2.0.
Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w DOOGEE BL7000 cechuje się stabilną pracą, aczkolwiek mozolną. Nie miałam jednak problemów z nieoczekiwanym zrywaniem połączenia, czy też gubieniem zasięgu. Port microUSB 2.0 ze wsparciem dla USB On-The-Go (OTG), przy wykorzystaniu odpowiedniej przejściówki, znajdującej sięw zestawie sprzedażowym, pozwoli na podłączenie zewnętrznych urządzeń wskazujących, a także pamięci masowych typu pendrive.
Przeprowadzane połączenia głosowe przebiegały bez problemu i żaden z rozmówców nie uskarżał się na słabą jakość dźwięku, nawet w zatłoczonych miejscach. Wbudowany czujnik zbliżeniowy zapobiega przypadkowemu przerwaniu połączenia. Odbiornik GPS sprawuje się całkiem nieźle. Przy pierwszym uruchomieniu na określenie lokalizacji czekałam około minuty. Podczas testowania aplikacją GPS Test, odbiornik znajdował około 22 satelitów z czego 16 – 18 było w użyciu. Na wyposażeniu jest również podwójny slot kart SIM – hybrydowy (microSIM + nanoSIM lub nanoSIM + microSD). Transmisję danych zapewnia natomiast modem LTE.
DOOGEE BL7000 ma również czytnik linii papilarnych, który rozpoznaje do pięciu odcisków. Nie jest on może i najszybszy, ale jak najbardziej działa prawidłowo i niemal bezbłędnie reaguje na dotyk. Warto jeszcze dodać, że czujnik jest aktywny.
Aparat
DOOGEE BL7000 to kolejny smartfon tego producenta, w którym zastosowane zostały dwa obiektywy na tylnym panelu, przy czym każdy nich ma po 13 megapikseli. Zdjęcia można wykonać w maksymalnej rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli. Aparat wspierany jest przez pojedynczą diodę doświetlającą LED.
Zdjęcia wykonane w korzystnych warunkach oświetleniowych nie są zbyt dobrej jakości. Przyczepić się można do poziomu szumu oraz szczegółowości, jednak biorąc pod uwagę segment cenowy urządzenia, nie możemy oczekiwać więcej. Wśród ustawień znajdziemy geolokalizację, balans bieli (Auto, Światło żarowe, Światło dzienne, Fluorescencja, Zachmurzenie, Zmierzch, Cień, Ciepłe światło fluorescencyjne), ekspozycję, rozdzielczość, tryb scenerii (Auto, Normalny, Noc, Zachód słońca, Impreza, Portret, Krajobraz, Portret nocny, Teatr, Plaża, Nieporuszone zdjęcie, Śnieg, Sztuczne ognie, Sport, Światło świecy), ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600), panoramę, zdjęcia z rozmytym tłem, detekcję twarzy, wykrywanie uśmiechu.
Dedykowana aplikacja jest funkcjonalna, a zarazem bardzo prosta w obsłudze. Z poziomu ekranu głównego aplikacji mamy dostęp do trybów fotografowania, filtrów, a także przełącznika pomiędzy kamera frontową, a aparatem głównym. Zagłębiając się w ustawienia możemy znaleźć ręczne ustawienie światłoczułości, ekspozycji, balansu bieli i zmianę rozdzielczości fotografii.
Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę, które podobnie, jak zdjęcia nie są zbyt dobrej jakości. Tutaj także znajdziemy kilka ustawień, począwszy od rozdzielczości, poprzez EIS i redukcję szumów, a skończywszy na dodatkowych efektach.
Akumulator
Akumulator o pojemności 7060 mAh nadal robi duże wrażenie, i to nie tylko na papierze. Ogniwo jest na tyle wydajne, że pozwoliło mi podczas testów na swobodne korzystanie z phaletu przez dwa dni (kilka połączeń głosowych, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty, moduł WiFi aktywowany cały czas, a także synchronizacja aplikacji w tle). Przy bardziej umiarkowanym korzystaniu z DOOGEE BL7000 zastosowany akumulator umożliwia do trzech dni pracy na pojedynczym ładowaniu. Biorąc pod uwagę przekątną wyświetlacza, wynik jest więc naprawdę bardzo dobry. Nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów, których wyniki przedstawiają się następująco:
- połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek <1% w ciągu godziny
- odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 4% w ciągu godziny
- surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 5% w ciągu godziny
- rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 7% w ciągu godziny
Z uwagi na potężny akumulator, DOOGEE BL7000 posłużyć jako przenośny bank energii i tym samym naładować inne urządzenie. Proces ten jest co prawda dość powolny, jednak zapewne nie raz uratuje nas w podbramkowej sytuacji. W smarfonie mamy także wsparcie dla technologii Pump Express Plus opracowanej przez tajwańską firmę MediaTek. Dedykowana ładowarka 12V2A znajduje się w zestawie sprzedażowym.
Podsumowanie
Największą zaletą DOOGEE BL7000 jest niewątpliwie akumulator o ponadprzeciętnej pojemności, który poprzez długi czas pracy na jednym ładowaniu, zapewnia dużą swobodę podczas korzystania ze smartfona. Co więcej, dzięki funkcji banku energii możliwe jest naładowanie innych urządzeń.
Na pochwałę w BL7000 zasługuje wzornictwo, choć to oczywiście gestu. Warto także pamiętać o czytniku linii papilarnych oraz dobrej jakości ekranie ze wsparciem dla technologii MiraVision, a także funkcją ochrony wzroku (filtr światła niebieskiego).
Phablet nie przypadnie do gustu osobom chcącym korzystać z dwóch kart SIM oraz czytnika microSD jednocześnie, bowiem hybrydowy slot ogranicza tę możliwość – rozszerzenie pamięci uniemożliwia implementację drugiej karty SIM. Choć 64 GB pamięci wbudowanej to całkiem sporo. Z zakupu DOOGEE BL7000 zrezygnować powinny także osoby poszukujące smartfonu fotograficznego.