Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: AGM X1 – wodoodporny smartfon z rewelacyjnym ekranem

Recenzja: AGM X1 – wodoodporny smartfon z rewelacyjnym ekranem

Tym razem w moje ręce trafił AGM X1, który charakteryzuje się 5,5-calowym wyświetlaczem Super AMOLED, procesorem od Qualcomma, wspieranym przez 4 GB pamięci RAM, czytnikiem linii papilarnych, a także obudową odporną na wnikanie wody oraz pyłu. Czy zbierze on równie pochlebne opinie? Mam nadzieję, że na to, oraz wiele innych nurtujących Was pytań znajdziecie odpowiedź w poniższej recenzji.

Specyfikacja

  • Wyświetlacz: 5.5” Super AMOLED Full HD (1920 x 1080 pikseli)
  • Procesor: 8-rdzeniowy Snapdragon 617 (4 x Cortex-A53@1,5GHz + 4 x Cortex-A53@1,2GHz)
  • Układ graficzny: Adreno 405
  • Pamięć RAM: 4 GB DDR3
  • Pamięć wewnętrzna: 64 GB, slot microSD z obsługą kart do 128 GB
  • Łączność: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS i GLONASS, Dual SIM, modem 4G LTE
  • Obsługiwane pasma: GSM: 850/900/1800/1900 MHz; WCDMA: 900/1900/2100 MHz; FDD-LTE: 800/1800/2100/2600 MHz
  • Aparat główny: 13-megapikselowy z podwójnym obiektywem, podwójna dioda LED
  • Kamera frontowa: 5 Mpix
  • Złącza: microUSB z OTG, mini-jack 3.5 mm
  • Akumulator: 5400 mAh
  • System: Google Android 5.1 Lollipop
  • Wymiary: 163.5 x 78.7 x 11.88 mm
  • Waga: 210 g

Budowa

AGM X1_3

AGM X1 prezentuje się znakomicie. Do produkcje jego obudowy wykorzystano zarówno metal, jak również wysokiej jakości tworzywo sztuczne oraz szkło. Konstrukcja typu unibody o wymiarach 163.5 x 78.7 x 11.88 mm świetnie leży w dłoni. Pochwała należy się za bardzo dobre spasowanie elementów obudowy, dzięki czemu nawet przy bardzo mocnym nacisku nie uświadczymy skrzypienia.

Frontowy panel to nie tylko 5,5-calowy wyświetlacz Super AMOLED, dlatego też znalazło się tu miejsce dla dwóch przycisków pojemnościowych oraz płytki dotykowej z czytnikiem linii papilarnych. Nad ekranem producent ulokował natomiast głośnik skryty pod minimalistyczną maskownicą, czujnik oświetlenia (działa prawidłowo), zbliżeniowy, dioda powiadomień oraz oczko kamery dedykowanej połączeniom z diodą doświetlającą.

Na tylnym panelu, który posiada wyraźną fakturę ulokowany został aparat główny z podwójnym obiektywem, który wystaje ponad konstrukcję. Pod nim znajduje się podwójna, dwutonowa dioda doświetlająca. Nie zabrakło oczywiście logo producenta oraz głośnika głównego.

Trzymając AGM X1 w pozycji domyślnej (pionowa) na prawym boku znajdziemy włącznik, a tuż powyżej hybrydowy slot (2 x SIM lub SIM + microSD). Na dole pod zaślepką znajdują się: port microUSB oraz wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5 mm. Lewy bok należy do klawiszy umożliwiających regulację głośności natomiast górne obrzeże nie zostało zagospodarowane.

Smartfon spełnia wszak normy standardu IP68 – obudowa jest pyłoszczelna, i co więcej może przebywać pod wodą na głębokości 1,5 m (licząc od podstawy) przez 30 minut.

Wyświetlacz

AGM X1_m

Smartfon został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 5.5 cali. Obraz prezentowany jest w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), a co za tym idzie ppi wynosi około 401. Nie ma więc mowy o widocznych gołym okiem pikselach, czy też poszarpanych czcionkach. Ekran wykonany został w technologii Super AMOLED, dzięki czemu kolory są doskonale nasycone, kontrast nieskończony, a czerń niezwykle głęboka. W skrócie wyświetlacz zastosowany w AGM X1 jest wprost doskonały!

Podświetlenie w testowanym egzemplarzu jest równomierne na całej powierzchni, zaś komfortowa praca zaczyna się przy jasności ustawionej na 30 procent, a to oznacza, że pozostaje spory zakres regulacji, który umożliwi bezproblemowe korzystanie z phabletu w jasnym otoczeniu. Ponadto podczas testowania nie zaobserwowałam przebarwień oraz efektu migotania.

Wyświetlacz zastosowany w AGM X1 charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje prawidłowo. Ponadto obsługuje 6 punktów dotyku na powierzchnię. Warto także dodać, że nawet przy bardzo mocnym nacisku na wyświetlacz nie uzyskamy tak zwanego efekt rozmycia.

System i wydajność

AGM X1_c

AGM X1 w odróżnieniu od większości typowych chińskich smartfonów ze średniej półki cenowej wyposażony został w układ SoC dostarczony przez firmę Qualcomm. Wydajność zapewnia bowiem Snapdragon 617, czyli jednostka starszej generacji, która powszechnie stosowana była w urządzeniach z 2015 roku. Procesor złożony został z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53 o maksymalnym taktowaniu 1.5 GHz (technologia ARM big.LITTLE), a zatem jest bezpośrednim konkurentem dla takich jednostek, jak MediaTek MT6753, jak również MT6750. Do tego dochodzi jeszcze układ graficzny Qualcomm Adreno 405, jak również wsparcie ze strony 4-gigabajtowej pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR3.

Na dane producent zarezerwował ponadprzeciętną ilość pamięci dla użytkownika – 64 GB z czego dla użytkownika pozostaje do dyspozycji 53.34 GB. AGM nie zapomniał również o możliwości dalszej rozbudowy pamięci, niemniej odbywa się to kosztem korzystania z funkcji Dual SIM, gdyż jak wspominałam wcześniej obecny jest slot hybrydowy.

Podczas okresu testowego AGM X1 sprawował się bardzo dobrze. Phablet perfekcyjnie radzi sobie z wielozadaniowością i bardzo długo trzyma w pamięci otwarte aplikacje, dzięki czemu przełączanie się pomiędzy nimi jest natychmiastowe. Pewne niedociągnięcia widoczne są jednak w momencie uruchamiania gier, gdyż czas wczytywania aplikacji jest wyraźnie dłuższy, niż w przypadku smartfonów z układami nowszej generacji.

Podzespoły pozwalają na uruchomienie wszystkich ciekawych propozycji dostępnych w Google Play, a ich płynność działania jest na odpowiednim poziomie. Bez problemu zagrać w Need for Speed No Limits, Asphalt 8: Airborne i Mortal Combat X. Nie wspominając już o grach pokroju Rayman Adventures czy też Best Fiends – Puzzle Adventure. Problemem jest natomiast podwyższona temperatura w momencie obciążenia, która jest najbardziej odczuwalna w okolicach obiektywów.

I choć takowe połączenie jestem w stanie zaakceptować, o tyle kompilacja systemu jest dla mnie totalnym nieporozumieniem. AGM X1 pracuje bowiem w oparciu o Androida w wersji 5.1 Lollipop, który już dawno ma za sobą lata swojej świetności. To zdecydowanie najsłabsze ogniwo w testowanym smartfonie. System jest niemal czysty, a zatem na próżno doszukiwać się dodatkowych rozwiązań producenta. Z jednej strony to wada, a z drugiej ogromna zaleta – użytkownik sam decyduje, jakie aplikacje powinny znaleźć się na pokładzie AGM X1.

AGM X1 został także podany testom wydajnościowym, które wykonałam najpopularniejszymi aplikacjami benchmarkowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: 3DMark – 379 (Sling Shot Extreme), 671 (Sling Shot), 9512 (Ice Storm), 5476 (Ice Storm Extreme), 9088 (Ice Storm Unlimited), AnTuTu – 45933, Epic Citadel – 57.8 fps (High Quality), Quadrant – 20271 oraz Vellamo – 2625 (Chrome Browser), 1276 (Metal), 1810 (Multicore).

Komunikacja

AGM X1_e

Dwuzakresowy moduł Wi-Fi działający w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz i obsługujący standard 802.11 a/b/g/n, podwójny hybrydowy slot kart SIM, a także NFC to najważniejsze moduły komunikacyjne zastosowane w AGM X1. Pozostając dalej przy komunikacji, wspomnieć należy także o szybkiej transmisji danych w standardzie LTE. Phablet ma także na wyposażeniu moduł GPS z Assisted GPS i GLONASS, a także Bluetooth 4.0.

Kolejnym rozwiązaniem godnym uwagi w AGM X1 jest czujnik biometryczny, który został ulokowany na frontowym panelu pod wyświetlaczem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie danych gromadzonych w urządzeniu. Czytnik linii papilarnych w większości przypadków działa prawidłowo i bez problemów rozpoznaje zdefiniowanie uprzednio odciski. Problemy zdarzały się jedynie w momencie przykładania wilgotnego bądź mokrego palca, choć producent deklaruje inaczej. Czytnik rozpoznaje do pięciu odcisków.

Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi cechuje się stabilną pracą, toteż nie miałam problemów z nieoczekiwanym zrywaniem połączenia, czy też gubieniem zasięgu. Według informacji zaprezentowanych przez aplikację WiFi Analyzer, siła sygnału metr od routera wynosiła -49 dBm, zaś po oddaleniu się o kolejne cztery metry zmalała do – 53 dBm (niższy wynik = lepszy).

Przeprowadzane połączenia głosowe przebiegały bez problemu i żaden z rozmówców nie uskarżał się na słabą jakość dźwięku, nawet w zatłoczonych miejscach. Odbiornik GPS pracuje sprawnie. Przy pierwszym uruchomieniu na określenie lokalizacji czekałam około 30 sekund. Podczas testowania aplikacją GPS Test, odbiornik znajdował około 31 satelitów z czego jedynie 13-15 było w użyciu, co możecie zobaczyć na zrzutach ekranu.

Aparat

AGM X1_l

AGM X1 wyposażony został w 13-megapikselowy aparat główny z podwójnym obiektywem. Występuje on w towarzystwie dwóch diod doświetlających LED. Taki zestaw zapewnić powinien teoretycznie całkiem dobrej jakości zdjęcia.

W praktyce sytuacja ma się jednak nieco inaczej, a to wszystko za sprawą otworu względnego obiektywu, do którego wypada za mało światła (f/2.2). W konsekwencji nawet fotografie wykonane za dnia są za ciemne, przez co tylko poprawne. Nie można odmówić im jednak szczegółowości. Zdjęcia są zapisywane w maksymalnej rozdzielczości 4160 x 3120 pikseli, a zatem w proporcjach 4:3.

Aplikacja aparatu jest dość rozbudowa. Wśród ustawień znajdziemy HDR, geolokalizację, panoramę, efekty (m.in. mono, neon, sketch, sepia, negative), rozdzielczość, detekcję twarzy, czy też wykrywanie uśmiechu. Ponadto do dyspozycji mamy tryb profesjonalny, w którym możemy regulować ekspozycję, balans bieli, ostrość, czy też saturację kolorów. Jest też opcja wykonywania zdjęć z głębią ostrości przy użyciu dwóch aparatów, mnie jednak nie udało się osiągnąć takiego efektu.

Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę, które są dobrej jakości. Tutaj ustawienia są jednak bardzo ograniczone. Możemy bowiem ustawić jedynie rozdzielczość oraz czas nagrywania.

Akumulator

AGM X1_g

Za zasilanie odpowiada wbudowany akumulator o pojemności 5400 mAh, który podczas codziennego użytkowania (przez co rozumiem) kilka połączeń głosowych dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), a także synchronizacja aplikacji w tle, zapewniał do dwóch dni ciągłej pracy. W zarządzaniu energią pomaga dedykowany tryb jej oszczędzania, który znajdziemy w Ustawieniach. Nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.

  • połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek <1% w ciągu godziny
  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 3% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 6% w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 9% w ciągu godziny

Podsumowanie

AGM X1_b

AGM X1 to jeden z tych phabletów, którym warto się zainteresować. Jest nie tylko bardzo dobrze wykonany i elegancki, ale także przyzwoicie wydajny (potwierdziły to testy syntetyczne). Na szczególną uwagę zasługuje także znakomity wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED, a także szeroki wachlarz rozwiązań komunikacyjnych. Oczywiście na AGM X1 warto także zawrócić uwagę jeśli zależy Wam na dobrym czasie pracy na baterii, a przy tym poszukujecie smartfona o podwyższonym stopniu odporności. AGM X1 nie straszna bowiem ani woda, ani kurz.

W AGM X1 ozczarowuje trochę zastosowany sensor aparatu, który łapie mało światła przez co fotografie są trochę za ciemne. Nie można także zapomnieć o przestarzałym systemie operacyjnym, jakim jest Android 5.1 Lollipop.

3 komentarze do tej pory.

  1. Olek pisze:

    Jaka cena tego modelu?

  2. GieKa pisze:

    Ciekawa akcja.
    http://www.agmmobile.com/en/news/AGM%20X1%20Replacement%20Season
    W chińskich sklepach kosztuje od 465 do ponad 500 dolarów.

Dodaj komentarz