Huawei Nova 3 już do kupienia w Polsce. Jednak czy warto?

Duży wyświetlacz o nowoczesnych parametrach, doskonały design oraz flagowe możliwości dostępne w przystępnej cenie – to w telegraficznym skrócie charakterystyka Huawei Nova 3 – smartfona, który jest już dostępny na polskim rynku. Czy jednak cena na poziomie niemal 2000 złotych jest faktycznie atrakcyjna? Czy warto kupić Huawei Nova 3?

Polska cena Huawei Nova 3 vs chińska, a zatem o ile zapłacimy więcej decydując się na zakup w naszym kraju?

Huawei Nova 3 jest dostępny w Polsce w ofercie Polkomtela oraz w sklepach sieciowych z elektroniką użytkową. Sugerowana cena detaliczna ustalona został na 1999 złotych za wariant wyposażony w 4-gigabajtową pamięć operacyjną RAM i 128GB pamięci na dane. Na chińskim rynku natomiast nie ma w sprzedaży europejskiego wariantu, gdyż tam dostępny jest wyłącznie model z 6GB pamięci RAM + 128GB na dane, a jego cena ustalona została na 2999 juanów. Jeżeli dokonamy przewalutowania i doliczymy podatek VAT, to wychodzi około 2021 złotych.

Widać zatem, że pomimo różnej specyfikacji cena na obu rynkach jest do siebie bardzo zbliżona. Pamiętajcie jednak, że kupując smartfon w Chinach możecie zapomnieć o płatnościach zbliżeniowych, gdyż chińska wersja Huawei Nova 3 została pozbawiona NFC. Czy dodatkowe 2GB pamięci RAM są w stanie zrekompensować Wam brak tego modułu? Na to pytanie powinniście odpowiedzieć sobie sam przed dokonaniem zakupu.

Skoro kwestia ceny została już wyjaśniona, sprawdźmy teraz, jak Huawei Nova 3 wypada na polskim rynku na tle smartfonów oferowanych w podobnym przedziale cenowym.

W najpopularniejszych sklepach z elektroniką użytkową w cenie do 2000 złotych, można kupić tak naprawdę niewiele interesujących smartfonów z podobnymi parametrami. Jest co prawda Honor 10, aczkolwiek ten smartfon ma znacznie mniejszy wyświetlacz. Najsilniejszym konkurentem wydaje się ASUS ZenFone 5Z (ZS620KL), który kosztuje 2099 złotych. Jest zatem o 100 złotych droższy, aczkolwiek ma o wiele wydajniejsze podzespoły.

Wszak za jego moc obliczeniową odpowiedzialny jest najwydajniejszy SoC firmy Qualcomm – Snapdragon 845. Qualcomm Snapdragon 845 składa się z ośmiu rdzeni Kryo 385 (cztery bazują na ARM Cortex-A75 o taktowaniu do 2.8 GHz, a cztery na ARM Cortex-A55 o taktowaniu do 1.8 GHz) i układu graficznego Adreno 630. Układ SoC wytworzony został w 10-nanometrowym procesie technologicznym FinFET. SoC wspierany jest przez 6-gigabajtową pamięć RAM LPDDR4X. Magazyn danych stanowi natomiast 64GB wbudowanej pamięci.

ASUS ZenFone 5Z przewyższa zatem znacząco wydajnością syntetyczną (w popularnych testach benchmarkowych) naszego tytułowego bohatera i co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Niemniej, podczas codziennego użytkowania Kirin 970 oraz 4 GB RAM i technologią GPU Turbo zwiększającą wydajność przetwarzania grafiki, przy jednoczesnym zredukowaniu zapotrzebowania procesora na energię, przekłada się na wyższy komfort grania oraz lepszą jakość odtwarzania materiałów wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Wiele testów potwierdziło, że nowa technologia bardzo często radzi sobie lepiej od Snapdragona 845.

Jest jeszcze jeden smartfon, którym warto się zainteresować i stanowi on swego rodzaju konkurenta dla Huawei Nova 3. Jest to Motorola Moto Z3 Play. Oczywiście pod względem wydajności nie jest w stanie dorównać propozycji Huawei, ale ma o wiele więcej interesujących rozwiązań, a to te w ostatnim czasie są kluczowe do konsumenta. Kartą przetargową są moduły Moto, w tym TurboPower dołączony do zestawu sprzedażowego, dzięki któremu można znacząco wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. A przecież, to tylko jedna z możliwości – o Moto Mods pisałam już kilkukrotnie na serwisie, zatem zainteresowanych odsyłam do tych materiałów.

Motorola Moto Z3 Play ma jeszcze kilka mocnych stron, jak choćby autorskie dodatki Moto do niemal czystego Androida, w tym ekran Moto wyświetlający powiadomienia na wygaszonym ekranie, asystent głosowy, czy też gesty – potrząsanie, przekręcanie i wiele więcej.

Czas chyba odpowiedzieć sobie na pytanie postawione w tytule – czy warto kupić Huawei Nova 3?

Gdybym stała przed zakupem nowego smartfona do 2000 złotych, to bez wątpienia wzięłabym pod uwagę Huawei Nova 3, gdyż ten smartfon ma nie tylko świetny design, ale również bardzo dobry aparat, w którym obecna jest sztuczna inteligencja, która napędza wszystkie aparaty fotograficzne i pełni rolę asystenta użytkownika. W czasie rzeczywistym rozpoznaje różne scenariusze – od zdjęć nocnych przez zdjęcia jedzenia, scenerii, selfie i wybiera optymalne ustawienia aparatu oraz filtry. Tego niestety zabrakło w Motoroli.

W Motoroli nie ma jednak wcięcia w ekranie, które nie każdemu przecież się podoba. Ja musiałbym się do tego przyzwyczaić, aczkolwiek z purpurowym Huawei Nova 3 byłoby znacznie łatwiej.

Dodaj komentarz