Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: ZTE V956 z 4.5-calowym ekranem i Dual SIM

Recenzja: ZTE V956 z 4.5-calowym ekranem i Dual SIM

Wyposażony został w 4,5-calowy wyświetlacz, czterordzeniowy procesor, 4-gigabajtową pamięć wbudowaną i pracuje pod kontrolą systemu Google Android w wersji 4.1.2 Jelly Bean. Co to za smartfon trafił do mnie na testy? Tym razem przyjrzymy się nieco bliżej ZTE V956, który pod względem designu nawiązuje do ZTE V967S, jednak na tym podobieństwa się kończą.

ZTE V956 / fot. SwiatAndroid.pl

ZTE V956 / fot. SwiatAndroid.pl

Specyfikacja

 

  • Wyświetlacz: 4.5” IPS 854 x 480 pikseli
  • Procesor: czterordzeniowy Qualcomm MSM8625Q 1.2 GHz,
  • Pamięć RAM: 512 MB,
  • Pamięć wewnętrzna: 4 GB + slot kart microSD
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, GPS z A-GPS, dual SIM Standby (GSM + WCDMA ze wsparciem dla Aero2),
  • Aparat główny: 5 Mpix z diodą doświetlająca LED,
  • Kamera frontowa: VGA
  • Złącza: microUSB, mini-jack 3.5 mm,
  • Akumulator: 1600 mAh,
  • System: Google Android 4.1.2 Jelly Bean,
  • Wymiary: 133 x 66 x 10.2 mm,
  • Waga: 140 g.

Budowa

Do produkcji obudowy firma ZTE wykorzystała tworzywo sztuczne, które na tylnym panelu zostało powleczone gumą. Warto już w tym miejscu nadmienić, że jest ono przyjemne w dotyku i w żadnym stopniu nie przywodzi na myśl chińskiej tandety. Jest to po prostu niskobudżetowa propozycja z lekkim zacięciem na smartfon klasy średniej, mając na uwadze wykonanie. Korpus został wyprofilowany, dzięki czemu smartfon sprawia wrażenie znacznie cieńszego, niż jest w rzeczywistości (10.2 mm grubości). Elementy obudowy w testowanym egzemplarzu nie były ze sobą idealnie spasowane, przez co lewy bok (patrząc na smartfon od frontu) posiada lekką szczelinę, a tym samym podczas mocniejszego nacisku słyszalne jest skrzypienie. Co ciekawe powłoka ochraniająca wyświetlacz nie ugina się.

Na froncie, oprócz matrycy znalazło się miejsce dla maskownicy głośnika, diody powiadomień, czujnika oświetlenia, czujnika zbliżeniowego oraz kamery dedykowanej wideo połączeniom. Na tylnym panelu znajdziemy głośniczek główny (z którego wydobywa się głośny oraz bardzo dobrej jakości dźwięk z niskimi tonami, za co należy się pochwała) oraz aparat główny o matrycy 5 megapikseli występującego w towarzystwie diody doświetlającej LED. Aparat trochę wystaje ponad pozostałą część obudowy co możecie zaobserwować na zdjęciach.

Trzymając ZTE V956 w pozycji domyślnej na górnym obrzeżu znajdziemy wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3.5 mm oraz włącznik służący również do usypiania i wybudzania. Na dolnej krawędzi producent ulokował mikrofon oraz port microUSB w standardzie 2.0 (bez OTG), który służy również jako wtyk ładowarki. Na koniec warto wspomnieć, że slot na karty microSD znajduje się pod pokrywą akumulatora, jednak możliwe jest jej włożenie bez konieczności wyłączania telefonu.

Wyświetlacz

Smartfon wyposażony został w 4,5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS, która powinna gwarantować szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast, a także dobre odwzorowanie kolorów. A jak jest w przypadku ZTE V956? W tym modelu nie jest inaczej, dlatego też każdy, kto poszukuje taniego sprzętu, na którym obraz prezentowany będzie w rozdzielczości FWVGA (480 x 854 pikseli) z obszarem roboczym 480 x 782 (pozostała część pikseli zarezerwowana dla przycisków ekranowych), nie powinien być rozczarowany. Gęstość pikseli na cal wynosi około 217, co z pewnością znacznie odstaje od urządzeń klasy premium, jednak w zupełności wystarczy do przeglądania stron internetowych, czy też użytkowania systemu. Jasność wyświetlacza jest na dobrym poziomie, toteż komfortowa praca zaczyna się przy niższych wartościach, a samo podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni. Podczas testowania nie zaobserwowałam przebarwień, efektu migotania, a także martwych pikseli.

Wyświetlacz cechuje się prawidłową reakcją na dotyk i obsługuje 5 punktów nacisku na powierzchnię, co jest standardem w smartfonach z przekątną 4.5”. Pomimo moich usilnych prób, nie byłam w stanie doprowadzić do efektu rozmycia, za co należą się gromkie brawa dla producenta.

System i wydajność

Jednostką centralną odpowiedzialną za moc obliczeniową w ZTE V956, jest 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon S4 Play (MSM8225Q) o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,2 GHz. Procesor został wytworzony w 45-nanometrowym procesoe technologicznym, zaś rdzenie opierają się o architekturę ARM Cortex-A5. Za grafikę opowiedziany jest układ Adreno 203, który otrzymał wsparcie ze strony 512-megabajtowej pamięci operacyjnej RAM, zaś na dane oraz aplikacje producent zaimplementował 4 GB wewnętrznej pamięci z czego dla użytkownika dostępne jest 1,74 GB na multimedia oraz 0,98 GB na aplikacje. Jak widać nie jest to zbyt dużo, jednak istnieje możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci.

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Google Android 4.1.2 Jelly Bean, który został nieco zmodyfikowany przez producenta, choć w głównej mierze są to jedyne zmiany kosmetyczne, do których zaliczyć należy ekran blokady, pasek szybkiego dostępu, możliwość grupowania ikon na siatce aplikacji, nowe ikony systemowe. Ponadto doinstalowane zostało kilka aplikacji, w tym: menadżer profili, task manager, NotePad, a także zegar światowy. Do działania systemu, który nie został w 100 procentach przetłumaczony nie mam zastrzeżeń, gdyż zarówno przewijanie pulpitów, jak i uruchamianie aplikacji przebiega bezproblemowo – spowolnienia występowały stosunkowo rzadko. Co więcej praca systemu jest stabilna, dzięki czemu takie problemy, jak wymuszanie zamknięcia aplikacji, czy też zawieszenia nie występowały w testowanym egzemplarzu.

Bardzo cieszy obsługa dokumentów w formacie PDF, gdyż przykładowy plik o wadze 100 megabajtów naszpikowany grafikami oraz tekstem, podczas normalnego przewijania, wczytywał się szybko. Dłuższą chwilę zajmowało natomiast wczytanie pojedynczej strony, na którą przeskoczyliśmy, lub przeskalowaliśmy tekst. Preisntalowana przeglądarka internetowa bez większych problemów wczytywała strony bogate w treści multimedialne. Nie uświadczyłam problemów z powiększaniem oraz oddalaniem wybrany fragmentów przeglądanych witryn.

Snapdragon S4 Play wytworzony w przestarzałym procesie technologicznym i z „mało wydajnym” układem graficznym Adreno 203 w połączeniu z 512-megabajtową pamięcią operacyjną RAM, nie napawa optymizmem, biorąc pod uwagę gry dostępne w Google Play. Ku memu wielkiemu zaskoczeniu, opisane trio nad wyraz dobrze poradziło sobie z GT Racing 2: The Real Car Exp, Need For Speed Most Wanted, DEAD TRIGGER 2, nie wspominając o Rayman Jungle Run, czy też Angry Birds Star Wars II.

Smartfon został przetestowany w najpopularniejszych aplikacjach benchmarkowych, a wyniki prezentują się następująco: AnTuTu – 11459, Epic Citadel – 30.1 fps (High Quality), NenaMark1 – 59.3 fps, NenaMark2 – 37.6 fps, Quadrant – 4647 oraz Vellamo – 1272 (HTML5), 394 (METAL).

Komunikacja

Pod względem komunikacji bezprzewodowej użytkownik ZTE V956 otrzymał do dyspozycji moduł sieci Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n, który cechuje się bardzo stabilną pracą (metr od routera – 40 dbm, 5 metrów od routera -45 dbm), Bluetooth, jak również odbiornik GPS, który bardzo szybko lokalizuje obecną pozycję oraz zbiera sygnał. Podczas testowania aplikacją GPS Test, odbiornik już przy oknie znajdował 12 satelitów, przy czym wszystkie były w użyciu.

Ponadto smartfon zaoferuje wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5 mm, slot kart microSD oraz port microUSB bez wsparcia USB On-The-Go, dlatego też nie ma możliwości podłączenia zewnętrznych urządzeń peryferyjnych w tym pamięci typu pendrive. Połączenia głosowe przebiegały bez problemu i moi rozmówcy nie uskarżali się na słabą jakość dźwięku. Wbudowany czujnik zbliżeniowy działa bez zarzutu.

Aparat

ZTE V956 podobnie, jak testowany swego czasu ZOPO ZP820, nie zachwyca jakością zdjęć, choć zdają się być nieco lepsze, mając na uwadze obecność 5-megapikselowego przetwornika z ogniskową pięć milimetrów. Zdjęcia przy jego użyciu można wykonać w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1444 piksele, które cechują się przeciętną jakością, co możecie zobaczyć poniżej. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych z pomocą przychodzi dioda doświetlająca LED.

Aparat umożliwi również rejestrowanie materiałów wideo w maksymalnej rozdzielczości FWVGA (854 x 480 pikseli) przy 19 klatkach na sekundę, co z pewnością. Przykładowy materiał wideo jest bardzo podobnej jakości, co zdjęcia. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to niskobudżetowa propozycja, nie mogę wymagać cudów.

Multimedia

Smartfon obsługuje najpopularniejsze formaty multimediów, w tym:

  • Audio: MP3, WMA, WAV, WMA, AAC, AAC+,
  • Video: 3GP, AVI, MP4, WMV,
  • Obraz: BMP, GIF, JPEG.

Jak każde z testowanych przeze mnie urządzeń, tak i ZTE V956 poradził sobie bez najmniejszego problemu z popularnymi aplikacjami oferującymi materiały wideo (ipla, tvnplayer). Na szczególną uwagę zasługuje głośnik z którego wydobywa się głośny i czysty dźwięk, choć lekko przytłumiony. Ważne jest jednak, że słyszalne są niskie tony, co jest rzadkością w smartfonach tej klasy.

  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 40mbps (płynnie);
  • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3 (brak płynności, z dźwiękiem);
  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 10mbps, dts, napisy; (płynnie bez dźwięku z napisami);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 3mbps, vorbis, napisy (płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy (tylko dźwięk);
  • mkv, 720p, h264, high profile 3.1, 600kbps, aac / mp3 dual audio (płynnie obie ścieżki dźwiękowe dostępne);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 6mbps, napisy (brak płynności, z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 720p, h264, main profile 3.1, 3mbps, aac (płynnie z dźwiękiem).

Akumulator

Pod pokrywą znajdziemy akumulator o pojemności 1600 mAh, który poddałam standardowym testom. Poniżej znajdziecie wyniki.

  • połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek 5% w ciągu godziny
  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 14% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 13% w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 19% w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na maksymalną wartość, toteż w celu wydłużenia poszczególnych czasów pracy wystarczy ustawić ją na preferowanym przez siebie poziomie.

Podsumowanie

ZTE V956 to smartfon do testów, którego przystępowałam z nastawieniem, że większości aplikacji nie uda mi się uruchomić, a jak już będzie to możliwe, to spotka mnie niemiłe rozczarowanie w postaci ciągłych zacięć. Ku mojemu zaskoczeniu, takich sytuacji praktycznie nie było, dlatego też uważam, że tytułowy smartfon to naprawdę niezła propozycja za nieduże pieniądze.

Jeden Komentarz do tej pory.

  1. Heniek pisze:

    dlaczego skończyliście z videorecenzjami? były pierwsza klasa.

Dodaj komentarz