Warning: Illegal string offset 'session_data' in /home/swiatand/domains/swiatandroid.pl/public_html/wp-content/plugins/facebook-publish/init.php on line 30
» Recenzja: Xiaomi Red Rice z ekranem 4.7″ i obsługą Aero2

Recenzja: Xiaomi Red Rice z ekranem 4.7″ i obsługą Aero2

Xiaomi pomimo krótkiego stażu na rynku mobilnym (niespełna trzy lata) potrafi pogrozić palcem konkurenci z Państwa Środka. Najlepszym tego dowodem jest Xiaomi Red Rice cechujący się przyzwoitą specyfikacją techniczną, dobrze zoptymalizowanym systemem, a także stosunkowo niską ceną. Zatem, czy warto zainwestować w naszego tytułowego bohatera?

Xiaomi Red Rice / fot. SwiatAndroid.pl

Xiaomi Red Rice / fot. SwiatAndroid.pl


 

Specyfikacja

 

  • Wyświetlacz: 4.7″ IPS HD 1280 x 720 pikseli z Corning Gorilla Glass 2
  • Procesor: czterordzeniowy Mediatek MT6589T 1.5 GHz z PowerVR SGX544,
  • Pamięć RAM: 1 GB,
  • Pamięć wewnętrzna: 4 GB, slot kart microSDXC z obsługą do 32 GB,
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth, GPS z A-GPS,
  • Obsługiwane pasma: Dual SIM (GSM 900/1800/1900 MHz; WCDMA 900/2100 MHz)
  • Aparat główny: 8 Mpix z autofocusem i diodą doświetlającą LED,
  • Kamera frontowa: 1.3 Mpix,
  • Złącza: microUSB, mini-jack 3.5 mm,
  • Akumulator: 2000 mAh,
  • System: Google Android 4.2.2 Jelly Bean z MIUI V5,
  • Wymiary: 137 x 69 x 9.9 mm,
  • Waga: 158 g.

 

Budowa

 
Już na pierwszy rzut oka widać, że Xiaomi Red Rice z niskobudżetowym smartfonem nie ma nic wspólnego i nawet obok niego nie leżał. Elegancki design, bardzo dobrej jakości tworzywo sztuczne wykorzystane do produkcji tylnego panelu oraz korpusu, nie zapominając o tafli ochronnej Corning Gorilla Glass drugiej generacji, to bez wątpienia atuty urządzenia, co najmniej klasy średniej. Spora waga (158 gramów), jak na smartfon z wyświetlaczem o przekątnej 4.7” bardzo dobrze się rozkłada w dłoni, dlatego w żadnym stopniu nie wpływa na komfort użytkowania, a co ważniejsze nie jest odczuwalna.

Frontowy panel, to nie tylko lustro o przekątnej 4.7” (na wygaszonym ekranie można się swobodnie przejrzeć), które posiada spore ramki (choć nie tak duże, jak w Lenovo A830), gdyż nad nim znajdziemy kamerę dedykowaną połączeniom wideo, maskownicę głośnika głównego, czujnik oświetlenia i zbliżeniowy, zaś pod ekranem producent zdecydował się na umieszczenie przycisków pojemnościowych (od lewej: Menu, Home oraz Back), a także diody powiadomień, która może sygnalizować zdarzenia w siedmiu kolorach (czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, białym, fioletowym, błękitnym). Na plecach w górnej części umiejscowiony został mikrofon wtórny, 8-megapikselowy przetwornik, który nieco wystaje ponad obudowę, dioda doświetlająca LED oraz skromnych rozmiarów maskownica głośnika, z którego wydobywa się przyjemny dla ucha dźwięk ze słyszalnymi niskimi tonami.

Xiaomi zdecydowało się zagospodarować trzy obrzeża dlatego też na górnym znajdziemy wyjście słuchawkowe w standardzie mini-jack 3,5 mm, na dolnym – port micro USB standardzie 2.0 i mikrofon, natomiast na prawym (trzymając smartfon w domyślnej pozycji) umieszczony został przycisk do regulacji głośności oraz włącznik.
 

Wyświetlacz

 
Jeżeli myśleliście, że przechodząc do wyświetlacza, przestanę wychwalać Xiaomi Red Rice, to jesteście dużym błędzie, gdyż 4.7-calowa matryca wykonana została w technologii IPS i pokryta taflą ochronną Corning Gorilla Glass 2. Zagęszczenie pikseli na cal przy rozdzielczości 1280 x 720 pikseli oraz wspomnianej przekątnej wynosi 312, dzięki czemu prezentowane treści są ostre niczym brzytwa. Odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast, to kolejne atuty ekranu. Nie można zapomnieć również o podświetleniu, które jest równomierne na całej powierzchni, a komfortowa praca zaczyna się przy niższych wartościach (około 20%).

Wyświetlacz charakteryzuje się bardzo dobrą reakcją na dotyk, toteż nawet na polecenia wydane za pośrednictwem delikatnego muśnięcia palcem, reaguje on prawidłowo. Ponadto obsługuje 10 punktów dotyku na powierzchnię, co przekłada się na bezproblemową obsługę gestów. Przy mocnym nacisku na wyświetlacz uzyskamy natomiast tak zwany efekt rozmycia. Podczas testów Xiaomi Red Rice nie zaobserwowałam przebarwień oraz efektu migotania. Egzemplarz pozbawiony był również martwych pikseli.
 

System i Wydajność

 
Nad sprawną pracą systemu czuwa procesor MediaTek MT6589T o częstotliwości taktowania 1.5 GHz, który został wytworzony w 28-nanometrowym procesie technologicznym i charakteryzuje się czterema energooszczędnymi rdzeniami zbudowanymi w oparciu o architekturę ARM Cortex-A7. Za grafikę odpowiada jednordzeniowy układ PoverVR SGX544 o taktowaniu 357 MHz oraz 1 GB pamięci operacyjnej RAM, natomiast pamięć wewnętrzna wynosi w tym przypadku 4 GB, z czego na dane i multimedia użytkownika dostępne jest 2.12 GB, zaś na aplikacje – 855 MB. Przestrzeń tę można oczywiście rozbudować za pośrednictwem zaimplementowanego slotu microSD obsługującego karty o pojemności do 32 GB, jednak w ustawieniach nie ma możliwości wskazania zewnętrznej pamięci, jako ścieżkę instalacji aplikacji.

Xiaomi Red Rice pracuje pod kontrolą systemu Google Android 4.2.2 Jelly Bean, wzbogaconego o autorską nakładkę graficzną MIUI V5, która diametralnie zmienia wygląd interfejsu. Największą modyfikacją jest w tym przypadku usunięcie szuflady aplikacji, przez co skróty do wszystkich zainstalowanych aplikacji generowane są na pulpitach. To jednak nie koniec, gdyż producent zadbał o daleko idącą możliwość personalizacji. I tak dla przykładu sami możemy zdecydować między innymi o efekcie przejścia pomiędzy pulpitami, wybrać styl ekranu blokady, ikon, czy też dialera, jak również rodzaj czcionki, kolor diody powiadomień, animację początkową, czy też dźwięk towarzyszący włączaniu urządzenia.

Do działania oprogramowania, które jest bardzo intuicyjne, nie mam żadnych zastrzeżeń. Nie uświadczyłam przestojów podczas przewijania pulpitów, uruchamiania aplikacji i co najważniejsze nie odnotowałam mimowolnych restartów. Szkoda tylko, że nakładka została dość niechlujnie przetłumaczona, a co za tym idzie miałam do czynienia z dwoma językami – polskim i angielskim.

W kwestii obsługi plików w formacie PDF, Xiaomi Red Rice nie wyróżnia się na tle takich modeli, jak ZOPO C3, czy ThL W8 Beyond. Testowy materiał (około 100 MB) zawierający sporo grafik oraz tekstu wczytywał się stosunkowo długo w momencie korzystania z aplikacji Adobe Reader. QuickOffice poradził sobie z tym zadaniem znacznie lepiej. Cały materiał został wczytany znacznie szybciej, a co ważniejsze możliwe było bezproblemowe przeglądanie kolejnych stron, bez wymuszonego czekania na załadowanie. Z kolei podczas przybliżenia musiałam zaczekać około pięć sekund na przeskalowanie tekstu.

Zainstalowana fabrycznie przeglądarka internetowa sprawuje się bardzo dobrze. Strony wczytywane są szybko, ich przewijanie przebiega bardzo płynnie, a co ważniejsze nie odnotowałam problemów z powiększaniem oraz oddalaniem wybranych fragmentów witryn (skalowanie). Na uwagę zasługuje również możliwość korzystania z trybu nocnego. Do pełni szczęścia zabrakło wsparcia dla elementów flaszowych, jednak aby te były obsługiwane wystarczy ręcznie doinstalować wtyczkę (apk) Adobe Flash Player.

Konfiguracja sprzętowa umożliwia uruchomienie nie tylko prostych, choć miłych dla oka tytułów, takich jak Rayman Jungle Run, Angry Birds Star Wars II, czy Benji Bananas, ale również nieco bardziej wymagających, jak chociażby, Dead Trigger 2, czy Dungeon Hunter 4. Niestety rozrywka przy takich produkcjach, jak: Eternity Warriors 3, Asphalt 8: Airbonre i NFS Most Wanted, nie należy do przyjemności.

Wydajność Xiaomi Red Rice została przetestowana w najpopularniejszych aplikacjach benchmarkowych, a wyniki prezentują się następująco: 3DMark – 3914 (Ice Storm), 1944 (Ice Storm Extreme), 3168 (Ice Storm Unlimited), Anomaly 2 Benchmark – 578509 (Low Quality), 216115 (Medium Quality), 67016 (High Quality), AnTuTu – 16622, Epic Citadel – 31,2 fps (High Quality), NenaMark1 – 53,5 fps, NenaMark2 – 49,7 fps, Quadrant – 5883 oraz Vellamo – 1688 (HTML5), 548 (METAL).


 

Komunikacja

 
Pod względem komunikacji do dyspozycji użytkownika producent oddał moduł sieci Wi-Fi pracujący w standardzie 802.11 b/g/n z funkcją Wi-Fi Hotspot i Wi-Fi Display, który cechuje się stabilną pracą (metr od routera – 35 db, 5 metrów od routera -50 db), podwójny slot kart SIM (dual Standby) ze wsparciem dla sieci Aero2 oraz Bluetooth umożliwiający transfer danych oraz podłączenie urządzeń wskazujących. Wbudowany odbiornik GPS z A-GPS poprawnie odczytuje lokalizację oraz prowadzi do wyznaczonego celu. Po około 3 minutach GPS Test znalazł 12 satelitów, z czego 8 było w użyciu. Popularna aplikacja Endomondo również działa bez zarzutu.

Na jego wyposażeniu Xiaomi Red Rice znajdziemy wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5 mm, slot microSD obsługujący karty o maksymalnej pojemności do 32 GB oraz port microUSB 2.0, służący także jako złącze ładowarki (możliwość ładowania poprzez USB w komputerze). Dodatkowo, dzięki funkcji USB On-The-Go oraz przejściówki (brak w zestawie sprzedażowym) możliwe jest podłączenie do smartfonu zewnętrznych urządzeń wskazujących, a także pamięci masowych typu pendrive. Niestety z uwagi na system plików NTFS, 2,5-calowy dysk zewnętrzny nie został poprawnie rozpoznany.

Przeprowadzanie połączeń głosowych przebiegało bez problemu i żaden z rozmówców nie uskarżał się na słabą jakość dźwięku, nawet w zatłoczonych miejscach. Wbudowany czujnik zbliżeniowy zapobiega natomiast przypadkowemu przerwaniu połączenia. Niestety opcje odpowiedzialne za jedną z najważniejszych funkcji Xiaomi Red Rice, czyli Dual SIM, zostały w znaczny sposób ograniczone. Tym oto sposobem nie możemy wskazać domyślnej karty dla połączeń głosowych i wiadomości tekstowych SMS. Nie mamy również możliwości ustawienia osobnych dzwonków.
 

Aparat

 
Na pokładzie Xiaomi Red Rice znajdziemy 8-megapikselowy przetwornik z przysłoną F/2.2 i ogniskową 4 mm, pod którym znalazło się miejsce dla diody doświetlającej LED. Przy wykorzystaniu aparatu możliwe jest wykonanie zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli. Fotografie nim wykonane są przeciętnej co możecie zobaczyć poniżej. Dość często ujęcia są nieostre, ponadto występuje problem z rendering kolorów. Wśród ustawień znajdziemy HDR, geolokalizację, balans bieli, ekspozycję, rozdzielczość, tryb scenerii, ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) zdjęcia seryjne, panoramiczne oraz efekty.

Przy wykorzystaniu aparatu głównego możliwe jest również nagrywanie materiałów wideo w jakości Full HD 1080p, które podobnie, jak zdjęcia są średniej jakości. Tutaj również znajdziemy kilka ustawień, począwszy od rozdzielczości poprzez EIS, a skończywszy na dodatkowych efektach. Poniżej przykładowy filmik przy automatycznych ustawieniach.

Przykładowe zdjęcie wykonane kamerę frontową.

fot. SwiatAndroid.pl

fot. SwiatAndroid.pl


 

Multimedia

 
Smartfon obsługuje najpopularniejsze formaty multimediów, w tym:

  • Audio: MP3, WMA, WAV, WMA, AAC, AAC+, FLAC, OGG
  • Video: 3GP, AVI, MKV, MP4, RM, RMVB, WMV, MOV
  • Obraz: BMP, GIF, JPEG.

Xiaomi Red Rice nie najlepiej poradził sobie z odtworzeniem standardowego zestawu próbek, gdyż wystąpiły problemy z kodekami zarówno audio, jak i wideo. Na szczęście pobrany z Google Play, MX Player okazał się bardzo pomocny. Jeśli korzystacie natomiast z takich aplikacji, jak TVN Player, bądź też ipla, urządzenie z pewnością Was nie zawiedzie. Warto nadmienić, że z głośnika głównego wydobywa się czysty i przyjemny dla ucha dźwięk, choć według mnie mógłby być jednak nieco głośniejszy.

  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 40mbps (płynnie);
  • mkv, 1080p, vc1, ap l3, 18mbps, ac3 (nieobsługiwany format / brak płynności z dźwiękiem);
  • mkv, 1080p, h264, high profile 4.1, 10mbps, dts, napisy; (płynnie bez dźwięku i napisów / płynnie bez dźwięku z napisami);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 3mbps, vorbis, napisy (płynnie z dźwiękiem bez napisów / płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 480p, xvid, as l5, 1mbps, he aac, napisy (płynnie z dźwiękiem);
  • mkv, 720p, h264, high profile 3.1, 600kbps, aac / mp3 dual audio (płynnie jedna ścieżka audio / płynnie obie ścieżki dźwiękowe dostępne);
  • mkv, 720p, h264, high profile 5.1, 6mbps, napisy (płynnie bez dźwięku bez napisów / płynnie z dźwiękiem z napisami);
  • mkv, 720p, h264, main profile 3.1, 3mbps, aac (płynnie z dźwiękiem).

 

Akumulator

 
Pod pokrywą znajdziemy litowo-polimerowy akumulator o pojemności 2000 mAh, który podczas normalnego użytkowania (przez co rozumiem) kilka rozmów dziennie, przeglądanie sieci, wykonywanie zdjęć, synchronizacja poczty (karta sieciowa aktywna cały czas), rzeczone urządzenie prosi o podłączenie ładowarki po jednym dniu. Niestety na tle konkurencyjnych urządzeń, czas działania Xiaomi Red Rice na pojedynczym cyklu ładowania, nie zachwyca. Oczywiście nie omieszkałam przeprowadzić standardowych testów z wynikami, których możecie zapoznać się poniżej.

  • połączenie głosowe w zasięgu sieci 3G – ubytek 6% w ciągu godziny
  • odtwarzanie filmu w jakości Full HD z wyłączoną łącznością bezprzewodową – ubytek 19% w ciągu godziny
  • surfowanie po Internecie wraz z pełną synchronizacją w tle – ubytek 24% w ciągu godziny
  • rozrywka w grach z włączoną łączności Wi-Fi i pełną synchronizacją w tle – ubytek 27% w ciągu godziny

Powyższe wyniki uzyskane zostały przy jasności wyświetlacza ustawionej na maksymalną wartość, toteż w celu wydłużenia poszczególnych czasów pracy wystarczy ustawić ją na preferowanym przez siebie poziomie.
 

Podsumowanie

 
Reasumując, Xiaomi Red Rice zachwyca prostym wzornictwem i jakością wykonania. Do jego atutów zaliczyć należy stabilnie działające oprogramowanie z możliwością daleko idącej personalizacji, jak również bardzo dobrej jakości wyświetlacz, który w celu podwyższenia odporności na uszkodzenia mechaniczne, pokryty został taflą Corning Gorilla Glass 2. Hongmi nie jest jednak idealny. Zawiodła mnie jakość zdjęć, czas pracy na pojedynczym cyklu ładowania oraz ograniczone ustawienia Dual SIM.

19 komentarzy do tej pory.

  1. Jay pisze:

    a dobra ogarnąłem zeby kliknąc na twój nick 😀

  2. KublaKhan pisze:

    Sprzęt BYŁBY ok, gdyby nie jedna cecha absolutnie dyskwalifikująca go w moich oczach – z powodu głupiej oszczędności zamontowano 4GB RAMu.
    Jeśli ktoś nie ma ochoty, czy nie potrafi dłubać w custom-romach, rootować sprzętu – to wkrótce po zakupie będzie psioczył jak ja na moje A820. komunikaty o low storage, zapychający się mail, brak możliwości aktualizacji niewielu w sumie programów – horror.
    I nic nie da zamontowanie nawet 32GB karty – system swoje zajmuje a większość apek można tylko zainstalować na partycji systemowej.
    Sprzęt z 4GB to nieporozumienie. Nigdy więcej.

    • Jacob pisze:

      Rootowanie sprzętu jest bardzo przydatne… ja u siebie samemu (na własną odpowiedzialność!) zrobiłem w końcu root-a, potem podkręciłem sobie procesor, wgrałem nowego roma, zwiększyłem sobie RAM za pomocą karty pamięci (tak, dobrze przeczytałeś RAM, a nie ROM :), wystarczyło zrobić SWAP na karcie), a do tego podmieniłem pamięć 8GB karty na pamięć telefonu i mam teraz 8GB pamięci wewnętrznej… 🙂

  3. KublaKhan pisze:

    Miałem na myśli pamięć wewnętrzną, nie RAM, oczywiście

  4. TroMarek pisze:

    NFC rozumiem, że nie ma? Ale wolę się upewnić

  5. Pietrunia pisze:

    To ja jeszcze zgłoszę literówkę w pierwszym słowie recenzji, które jest jednocześnie nazwą firmy 😛
    Sam ma telefon i jestem zadowolony, ostatnio wgrane nowe miui 5.0 na andku 4.2.2 w pełni spolszczone 🙂

  6. macsee pisze:

    Uwaga literówka.
    Proszę o korektę nazwy Xiamoi na Xiaomi 🙂
    Pierwszy wyraz artykułu.

    Pozdrawiam.

  7. Heniek pisze:

    bardzo oszczędna ta recka 😉 w porównaniu z recenzjami Zopo C2 czy ZTE v987 brakuje prezentacji telefonu na YT. nie ukrywam, że brakuje mi najbardziej niezwykle zadbanych paluszków Weroniki ;)czyżby Red Rice rozczarował? jak wypadł na tle konkurencji np. ZTE v987?

    • Weronika pisze:

      Z powodów technicznych nie udało mi się nagrać materiałów wideo, ale na pewno je dodam. Co do rozczarowania, to jak napisałam w podsumowaniu zawiódł mnie aparat i czas pracy na jednym ładowaniu. O pamięci nie wspominałam, bo wiedziałam, że Red Rice posiada 4 GB.

  8. Pawel pisze:

    Jak testujecie GPS to napiszcie o jego dokładności. Wiele telefonów z Chin ma problem z precyzją. Często nawigacje nie widzą na którym pasie jest kierowca i czasem stojąc na światłach, przeliczają nawigacje na nowo trasę myśląc, że kierowca jest na sąsiednim pasie, czyli musi nawrócić. Podobnie jest na rondzie, mijam zjazd, którym powinienem pojechać a navigacja liczy jeszcze raz. Oczywiście nie opieram się tutaj na jednej nawigacji a kilku testowanych na tym samym telefonie bo na początku myślałem, że to taki błąd danego producenta a tu niespodzianka.

  9. Tomasz pisze:

    Telefon by był fajny gdyby nie te grube ramki. Prośba do Weroniki- Można dodać wyniki testu w programie androbench? Zależy mi szczególnie na zapisie losowym

  10. Sławek pisze:

    Czy ktoś z Was próbował ” funkcji USB On-The-Go” ??
    mam kabel USB OTG i nie działa na red rice.
    Mam nawet przejściówkę z 5 pin na 11 pod samsunga i na tym też nie działa.
    Czy on na pewno obsługuje tą funkcje?

  11. smartchina.pl pisze:

    Czesc. Mamy oferte na allegro za 600zl. Wazna tylko tydzien.

Dodaj komentarz